Замкнутість від сором'язливості відрізняється тим, що проявляється тільки під впливом зовнішніх чинників і є захисною реакцією дитячої психіки. Щоб зрозуміти, як навчати замкнутого учня, потрібно розібратися, що послужило поштовхом для замикання від зовнішнього світу. Найпоширеніші чинники - це:
- несприятлива обстановка в сім'ї;
- жорсткий стиль виховання;
- складні взаємини з однолітками в школі, дитячому садку;
- психологічна травма (переляк).
Якщо сором'язливі діти хочуть спілкуватися, але не можуть в силу своєї невпевненості, то замкнуті учні, навпаки, намагаються всіляко уникати контактів з оточуючими.
Що робити з замкнутою дитиною?
Замкнутим дітям складно вчитися в колективі. Потреба у взаємодії зі сторонніми людьми провокує тривогу, часту зміну настроїв. Особливо важко даються учневі предмети, де необхідно застосовувати комунікативні навички - усно відповідати біля дошки, виконувати групові завдання. Дуже важко проходить для замкнутої дитини адаптація в початковій школі.
За винятком хвороб, за дитячою замкнутістю найчастіше ховаються банальні помилки виховання:
- зайва строгість батьків;
- скупість на похвалу, критичне ставлення до досягнень дитини, знецінення його успіхів;
- нехтування дитячими інтересами, думкою;
- дефіцит комунікацій - проблема сучасного суспільства, в якому діти більше часу проводять за комп'ютерними іграми, ніж в живому спілкуванні;
- дефіцит уваги.
Як виправити замкнуту дитину?
Психологи вважають, що виправляти потрібно не саму дитину, а ставлення дорослих до неї, способи взаємодії з малюком. Як це зробити?
- Допоможіть дитині зрозуміти себе. Цікавтеся справами школяра і його переживаннями, проявляйте співчуття, діліться власними емоціями і вчіть правильно виявляти почуття.
- Створіть атмосферу безпеки, щоб малюк відчував вашу підтримку, захист. Так він навчиться довіряти навколишньому світу, не відчуватиме від нього загрози.
- Створюйте можливості для спілкування з дітьми і дорослими, щоб дитина накопичувала досвід позитивної взаємодії із зовнішнім світом.
- Не нехтуйте іграми. Особливо іграми в групі, де діти вчаться контактувати, вирішувати спільні завдання.
- Забезпечте розвиток дитини відповідно до його здібностей. Давайте завдання, які їй під силу.
- Хваліть за старання. Заохочуйте самостійні, нехай навіть невдалі кроки до пізнання нового.
- Розвивайте її інтелект, мислення.
Як вчити замкнуту дитину?
У пошуках розвиваючого, соціально активного та при цьому ще і благонадійного середовища навчання для замкнутих учнів варто звернути увагу на розвиваючі курси для дітей. Особливо вони приносять користь для дошкільнят та учнів початкової школи. Школа ментальної арифметики Соробан® проводить в Україні заняття для дітей 5-11 років. Удосконалена методика швидкого рахування служить інструментом розвитку неординарного розуму - феноменальної пам'яті, концентрації, уяви, логіки.
Детальніше про методику можна прочитати на офіційному сайті soroban.ua.
Крім навчання швидкісного рахування і гармонійного розвитку інтелекту, школа ставить перед собою й інші цілі:
- зацікавити дітей у навчанні;
- сформувати у них позитивне ставлення до вчителя, уроків, знань;
- допомогти з адаптацією в незнайомій обстановці;
- розвинути комунікативні якості;
- мотивувати і направити на шлях відповідального, успішного саморозвитку.
Для реалізації цілей в навчанні використовуються педагогічні методи, засновані на дитячій психології, що враховують потреби та особливості розвитку кожного учня:
- індивідуальний підхід;
- залучення учнів курсу в командні ігри;
- підтримку на уроках невимушеної атмосфери, привабливої до спілкування;
- акцент на успіхах і досягненнях;
- відсутність оцінок, негативної реакції на слабкі успіхи і невдачі.
Завдання педагогів Соробан® - зробити так, щоб всі діти відчували себе комфортно і впевнено, отримували від занять тільки позитивні емоції і переносили цей позитивний досвід в інші сфери свого життя. Замкнутим дітям такий формат навчання допомагає відчути прихильність оточуючих і стати більш відкритими, комунікабельними.