Популярність сонячних батарей неухильно зростає з року в рік. Багато в чому це обумовлено тим, що вони стали доступнішими за ціною, чималу роль зіграла й реалізація програми "зеленого тарифу" в різних країнах світу. Це означає, що отримуючи електрику від сонячних батарей можна продавати її державі за вигідним тарифом.

Сонячні панелі працюють, вимагаючи обслуговування два рази в рік, що полягає в очищенні захисної поверхні від забруднень. Основні умови для монтажу обладнання вимагають наявності хорошого освітлення і високої інсоляції світлового потоку. Але при виборі сонячних панелей слід враховувати той факт, чи будуть вони експлуатуватися взимку, так як при похмурій погоді умови для нормальної роботи погіршуються і ефективність падає.

Як працюють сонячні батареї при похмурій погоді

Найвищої ефективності від них можна домогтися в гарну сонячну погоду при температурі нагріву фотоелектричних елементів не більше 25 градусів. Коли небо затягнуте хмарами, ефективність роботи сонячних батарей значно знижується, але продуктивність не припиняється. В саму похмуру погоду вихідна потужність складає всього 5-20% від максимально можливої. Обумовлено це тим, що хмари закривають доступ сонячним променям до панелей, залишаючи тільки розсіяне світло. В таких умовах сонячні електростанції працюють без перебоїв, але з ефективністю, зазначеної вище.

Помилковою є думка, що панелі з поворотним механізмом неефективні в похмуру погоду. Насправді навіть при відсутності сонячних променів, поворот фотоелектричних елементів в сторону сонця, прихованого хмарами, має значення. Це обумовлено тим, що з його боку навіть розсіяне світло має більш високу інсоляцію. А тому, для підвищення ефективності сонячної електростанції в похмуру погоду, рекомендується установка панелей, що повертаються слідом за рухом сонця.

Які панелі вибрати

Виходячи з вищесказаного, чим вище ККД батарей, тим менше буде знижуватися вихідна потужність при зниженні активності світлового потоку. Тому для роботи в похмуру погоду не підходять панелі з низьким рівнем ККД, так як відсутність сонячних променів знижує вихідну потужність настільки, що їх експлуатація стає нераціональною. До таких панелей відносяться аморфні і полікристалічні моделі. Тому перевагу слід віддати сонячним батареям на основі кремнієвих монокристалів.

При похмурій погоді їх продуктивність вище, відповідно, збільшується раціональність експлуатації. Вони краще поглинають розсіяне світло, що проникає через хмари. Такий ефект досягається за рахунок того, що монокристалічні фотоелектричні елементи виготовлені з використанням високоочищеного кремнію. Ступінь його очищення становить 99,99%, в порівнянні з полікристалів.