Енергетичний сектор є одним з найважливіших сегментів економіки. Підприємства енергетики виробляють:

  • електричну енергію у вигляді електрики;
  • теплову енергію у вигляді тепла (опалення), гарячої води та пари.

Через наш клімат 40% енергії постачальника електроенергії в Україні споживається у вигляді тепла. При цьому приблизно половину всієї виробленої електроенергії споживає промисловість, ще близько половини - ЖКГ.

Транспортування енергії

Постачальники електроенергії на сайті https://energox.com.ua/postachannya-elektroenergiyi/ доставляють електроенергію від виробників до споживачів по електричних мережах, які в сукупності утворюють енергетичну транспортну систему. Електричні мережі, в свою чергу, поділяються на магістральні електричні мережі та розподільні електричні мережі. До магістральних мереж відносяться всі високовольтні лінії електропередач (ЛЕП), до розподільних - ЛЕП потужністю нижче 110 кВ.

Трансформаторні підстанції дозволяють перетворити напругу з високої в низьку. При передачі електроенергії, чим вище напруга в мережі, тим нижче рівень технічних втрат електроенергії. Однак споживачі не можуть використовувати електроенергію з високою напругою. Звідси виникає потреба при передачі електроенергії споживачам використовувати трансформаторні підстанції.

Де народжується енергія

Основну частину електричної і теплової енергії виробляють:

  • теплові електростанції (ТЕС) - близько 68%;
  • атомні електростанції (АЕС) - 24%;
  • гідроелектростанції (ГЕС) - близько 8%.

Така нерівність в співвідношеннях вироблення пояснюється тим, що ТЕС, на відміну від ГЕС і АЕС, не вимагає спеціальних умов. ГЕС будуються в місцях скупчення рухомих водних ресурсів, що накладає певні обмеження на географічне розташування та потужність станції. Будівництво АЕС пов'язане з необхідністю виконання ряду вимог та регламентів безпеки.

Збут

На оптовому ринку продавцями та покупцями є генеруючі компанії, постачальники електроенергії в Харкові, оператори експорту/імпорту електроенергії, збутові організації, мережеві компанії (в частині придбання електроенергії для покриття втрат), великі споживачі. Збут електроенергії кінцевим споживачам здійснюють збутові компанії. Гарант постачальник (ГП) - збутова компанія, зобов'язана укласти з будь-якою особою, яка перебуває в зоні його діяльності, договір енергопостачання.