Сьогодні з огляду на підвищений попит на деревину (у необробленому форматі чи пиломатеріали) підприємців цікавлять особливості формування її вартості. Як визначити ціну деревини на електронних торгах? Відповідь можна отримати, зареєструвавшись у системі держзакупівель «Прозоро». Важливий момент: безпосередньо на біржі зареєструватись не вийде. Тут вітається співпраця з офіційно акредитованими майданчиками. За посиланням https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-na-vilhu-kruglyak-na-elektronnyh-birzhovyh-auktsionah/ можна познайомитись із діяльністю компанії, яка пропонує вигідні умови. Плюс: інформація щодо особливостей участі в електронних торгах постійно оновлюється, що допомагає у розробці успішної стратегії.

Як формується вартість деревини на електронній біржі

Щоб розібратися із принципами формування вартості деревини, варто познайомитися з особливостями галузі в Україні:

  • збільшення площ лісонасаджень (правило відноситься до природного середовища зростання, що пояснює інтенсивність збільшення територій);

  • зростають площі заповідників та природоохоронних територій (на цих ділянках вирощують цінні та рідкісні сорти дерев);

  • збільшується площа лісів у зоні відчуження.

Як результат, зростає попит на необроблену деревину та пиломатеріали, що відбивається на збільшенні кількості пропозицій. За оцінками фахівців, сьогодні спостерігається підвищений попит на ліс твердих та хвойних порід. Сосна, дуб, ялина, бук – ось позиції, які мають підвищений попит на електронних торгах. Також зростає популярність акації та берези.

Лісгоспи, виставляючи свою продукцію на торги в електронному форматі, коригують її вартість. Вона залежить від особливостей лісу (закономірно, що цінні сорти продаються дорожче) та від чисельності потенційних покупців.

Система держзакупівель Prozorro допомагає вивести продаж та купівлю лісу з корупційного механізму. Тіньові домовленості тут виключені, оскільки дані учасників тендеру приховані до початку торгів. Замовник бачить лише пропозиції, що гарантує їх об'єктивну оцінку. Плюс: поспостерігати за ходом торгів можуть представники громадських та контролюючих організацій, що не дає змоги реалізувати шахрайські схеми.

Особливості закупівлі лісу в системі Прозоро

Перед тим, як підтверджувати участь у тендері на закупівлю лісу, експерти рекомендують детально ознайомитись з його умовами. Показовий приклад: може знадобитися дозвільна документація чи додаткові (транспортні чи логістичні) послуги. 

Додатково потрібно розібратися з вартістю. У пріоритеті економічна вигода, але із раціональним обґрунтуванням. Не варто навмисно занижувати ціни, оскільки у разі неможливості виконання умов замовник може відмовитися від співпраці. Тут є ризик завдати шкоди діловий репутації, тому що результати тендеру публікуються у відкритому доступі.