Якщо ваш бізнес пов'язаний з європейськими партнерами або ваша компанія має афілійовані структури в Європі, то для успішного ведення бізнесу необхідно, щоб договори укладалися з урахуванням законодавств обох країн.
Крім того, варто враховувати і той факт, що на даний час Україна хоча поки що і повільно, але намагається стати членом Європейського Союзу, що накладає свій істотний відбиток на вирішення господарських спорів, які все частіше починають розглядатися в міжнародних інстанціях.
Як захистити себе від можливих ризиків договірних відносин?
Головним завданням, яке виникає при укладенні угоди, є коректне з юридичної точки зору викладення її суті. Тому критично важливо, щоб зміст кожного окремо взятого пункту зовнішньоекономічного договору не мав розбіжностей і не суперечив нормам законів України та ЄС.
Більшість головних офісів українських компаній зосереджено в її столиці - в Києві. За словами Сергія Куненко, адвоката київського адвокатського об'єднання Альва Прайвесі, що забезпечує для своїх клієнтів постійну перевірку юристом договорів, що укладаються в процесі зовнішньоекономічної діяльності, юридична експертиза таких договорів зазвичай відбувається там же.
Українські юридичні і консалтингові фірми, які готові надати українським і європейським компаніям або афілійованим з ними особам допомогу в правовій оцінці договорів, в цілому досить успішно справляються з покладеними на них обов'язками щодо забезпечення коректного складання контрактів. Однак є один істотний нюанс.
На відміну від європейського, українське законодавство на даний момент піддається постійним і досить суттєвим змінам, викликаним активним впливом Заходу. Сьогодні Україна прагне максимально підлаштувати свої закони, особливо що стосуються бізнес-сфери, під західні зразки з метою спрощення ведення бізнесу і залучення іноземних інвестицій в умовах економічної та політичної кризи. Через це у багатьох українських юридичних компаній та адвокатських об'єднань спостерігаються певні проблеми зі своєчасним аналізом змін і успішним застосуванням впроваджених норм на практиці.
На що звернути увагу при виборі юридичної компанії для аналізу договорів?
Обираючи в Києві адвокатське об'єднання, якому буде доручена перевірка проектів зовнішньоекономічних договорів, складання, аналіз супутніх документів, важливо ретельно перевіряти репутацію такої компанії. У цьому ключі не зайвим буде поцікавитися, договори яких компаній це об'єднання аналізувало і чи не було в судовій практиці випадків, коли проаналізований таким об'єднанням договір був предметом судового розгляду.
В Україні існує єдиний реєстр судових рішень, завдяки якому можна відшукати рішення (або переконатися в їх відсутності), що стосуються компаній, які були клієнтами певного адвокатського об'єднання. Відсутність таких судових рішень або ж відсутність в них згадок про суперечки, що виникли через різночитання положень договору, може свідчити про те, що адвокатське об'єднання, юридична фірма або консалтингова компанія успішно справлялася з аналізом договірної документації. В іншому випадку має сенс підібрати собі іншого партнера.