Гуматами називають калієві або натрієві солі, одержані з концентрованих гумінових кислот. Через те, що натрій негативно впливає практично на всі вирощувані с/г культури, найбільше застосування в сільському господарстві отримали гумат калія.
У природі утворення гумусу відбувається в результаті розкладання органічних речовин. З нього під впливом води, кисню та мікроорганізмів виходять гумати.
Гумус змінює не тільки фізичний, але хімічний стан ґрунту, роблячи його оптимальним для вирощування с/г культур. Вивільнення необхідних рослин елементами живлення відбувається за рахунок розчинення мінералів гуміновими кислотами. Гумус у разі грає роль буферної зони, затримуючи у собі і віддаючи за необхідності необхідну кількість кислот і лугів.
Гумат є одним із найдешевших і доступних органо-мінеральних добрив (деякі фахівці пропонують класифікувати його як стимулятор росту). Застосовується гумат в Україні як по листку, так і під корінь, проте за межами нашої країни його застосовують в основному через системи фертигації, воліючи вносити ефективніші речовини – фульвати, амінокислоти, фітогормони. Купити гумат калію ви завжди можете на сайті ferteffect.com.ua!
Широке поширення гумати набули за рахунок не тільки доступної ціни, а й свого ефекту, оскільки:
- підвищують імунітет рослин;
- збільшують енергію проростання;
- сприяють розвитку потужної кореневої системи;
- інтенсифікують фотосинтез та обмін речовин;
- прискорюють терміни дозрівання врожаю;
- підвищують здатність рослин швидко адаптуватися під зміни клімату;
- активують поглинання поживних речовин із ґрунту: N, P, K, Cu, Zn, Mn, B, Fe, Mo, Mg, Ca, S;
- допомагають грунту швидко відновитися;
- підвищують ємність катіонного обміну грунту;
- покращують водний баланс грунту.
Особливо добре відгукуються рослини на внесення гумат калію на бідних, глинистих, засолених та піщаних ґрунтах. Високий економічний ефект дає внесення гуматів у плівкових теплицях, де рік у рік вирощуються овочі та квіти. Гуматів багато немає, оскільки ними харчуються і рослини, і мікроорганізми. Їх можна вносити у ґрунт одночасно з поливом багаторазово протягом усього вегетаційного сезону з інтервалом у два тижні. Максимальний обсяг внесення сухих гуматів за сезон визначає насамперед економіка сільгоспвиробництва, але у більшості країн він рідко перевищує 10–15 кг на 1 га з краплинним поливом.