Хочете довіку «упаковувати» шапку профілю чи створювати хайлайтси? Тоді, будьте ласкаві, не називайте себе експертом/-кою з SMM, адже це лише 1% усієї роботи. Не знали? Шкода, бо необізнаність — перша з помилок, які можуть вартувати кар’єри.
Якщо ж ваші прагнення свідомі, а бажання вчитися — невичерпне, запрошуємо долучитися до світу хардкорного агентського SMM. Як це працює, де можна налажати, і чому шапку профілю варто залишити у спокої, ділиться CEO Sasquatch Digital Роман Геращенко. Він є одним із першовідкривачів диджитал-маркетингу в Україні та має 14-річний досвід пошуку претендентів на позицію SMM-менеджера.
Особливий біль нашої сфери — в тому, що доволі часто SMM беруться навчати Instagram-гуру, які зміщують фокус професії не в той бік. Побутує хибна думка: SMM — це лише красиві фото чи зрозумілий опис акаунту.
Як не втратити шанс на роботу
Факапи — те, чим, безсумнівно, можна запам’ятатися, але вони аж ніяк не допоможуть навіть на співбесіду до хорошої агенції потрапити. Пропоную вам добірку «Не пишіть так», матеріал для якої був зібраний із реальних листів.
- «Здравствуйте!».
Що тут не так: російська мова у публічному просторі.
Коли в Україні вже майже 10 років точиться війна за територію, ідентичність та право на буття цілого народу, російська мова у професійному спілкуванні — це не про свободу вибору, а про громадянську позицію й підтримку ворога.
- «Я вмію знімати рілзи, дизайнерити сторіз, запускати рекламу і робити просування у соціальних мережах. У вас хочу розробляти стратегії».
Що тут не так: описана робота п’яти різних спеціалістів (можливо, це й справді геніальна людина, але зазвичай, коли всіх навичок потроху, то знання поверхові).
Лише винятковий талант здатен бути успішним у всьому. В іншому разі працедавець отримає посередній рівень компетенцій працівника. Агенціям потрібні професіонали, які мають чітку спеціалізацію й високу кваліфікацію у своїй ніші.
- «Я закінчив курси в самого @guru_smm».
Що тут не так: посилання на пройдені курси в інфобізнесменів без релевантних кейсів.
Подібні «вчителі» можуть мати 100К або й більше підписників, та це геть не означає, що вони справді вміють робити SMM-просування, а тим паче — здатні навчати інших. Курси в інфошахраїв — це жирна крапка у вашій кар’єрі ще на етапі старту.
- «Досягнення: ведення акаунтів в Instagram, Facebook».
Що тут не так: загальні формулювання без конкретних посилань.
Самопрезентація — цінна навичка й половина успіху в процесі перемовин, проте не забудьте залишити активне посилання на ваші проєкти, і вони все скажуть за себе самі. А ще, будь ласка, жодних скринів із найкращими публікаціями — достатньо вказати період роботи з кожним із проєктів.
- «Моє портфоліо — у телеграмі. Підпишіться, щоб його переглянути».
Що тут не так: сумнівний вигляд чи інтерфейс портфоліо.
Безліч скринів у теці Google Drive або закритому Telegram-каналі — один зі способів розчарувати працедавця. SMM агенція Київ цінують свій час, а тому хочуть бачити ваше портфоліо чітко структурованим та розміщеним на сайтах Behance, Wix, WordPress, Canva чи бодай у презентації на Google Drive.
- «Мої проєкти під NDA — можу показати скрини».
Що тут не так: нехтування корпоративними правилами та законом.
Витік конфіденційної інформації та її злив конкурентам нікому не потрібні, власне, як і така співробітниця.
- «Ніші, з якими працюю: бʼюті та кафе».
- Що тут не так: обмеження себе та незнання правил роботи агенції.
SMM потрібен стільком крутим бізнесам, що не варто заганяти себе в рамки. Руйнуйте їх і беріться за нове, якщо маєте намір працювати на вищому рівні.
- «Результат буде видно вже буквально на другий тиждень роботи».
Що тут не так: завищені обіцянки.
Не обманюйте ні себе, ні вашого можливого працедавця! Оверпромісінг видає непрофесійність кандидата та цілковите нерозуміння, як і навіщо працює SMM.
- «Відповідь пишіть в телеграм — пошту перевіряю рідко».
Що тут не так: недалекоглядність.
Пошукачка нехтує звичними правилами професійного спілкування й одразу ж нав’язує власні правила гри.
Навчання — ваше все!
Можливо, для наповнення сторінки салону краси цього й достатньо, але ж ви хочете працювати з брендами, чи не так? У такому разі успіх SMM-супроводу залежить від роботи цілої команди фахівців, кропіткої підготовки та поступової реалізації великої ідеї. Насправді все виглядає не настільки романтично, як обіцяють на курсах-одноденках.
Якщо вам бракує інформації за професією, а куди піти вчитися, ще не знаєте, зверніть увагу на ці освітні продукти:
- КАМА — академія медіамистецтв;
- Bazilik — практична школа комунікацій;
- Projector — онлайн-інститут вільної освіти;
- Genius Space — онлайн-платформа для навчання;
- Prometheus — платформа онлайн-курсів;
- Kukurudza — закритий клуб для SMM-менеджерів.
Робота з послугами SMM агенства захоплива! Тут цінуються спеціалісти зі свіжим поглядом на буденні речі й розумінням трендів. Ви саме такий/-а? То спробуйте свої сили у диджиталі!
Якщо ж наразі ви маєте обмаль досвіду, відновіть навчання або чесно розкажіть про свій скромний експіріенс працедавцеві — дехто готовий запропонувати програму стажування з можливістю подальшого зарахування до штату. Зрештою, ніхто не заважає вам створити декілька проєктів pro bono, виключно задля портфоліо.
Оцінюйте власні скіли критично й прокачуйте їх, додаючи собі балів серед конкурентів.