Ви постійно відчуваєте втому та виснаженість? Цілком можливо, що проблема полягає у порушенні роботи надниркових залоз та вироблення гормонів. Довготривала втома та стрес можуть негативно позначитись на здоров’ї.

Надниркові залози становлять собою невеликі органи трикутної форми, які розташовуються на верхній частині нирок. Вони відповідають за вироблення гормонів, в тому числі й кортизолу та адреналіну. Завдяки справній роботі залоз регулюються імунна система, артеріальний тиск, метаболізм, реакція на стрес, а також ряд інших важливих функцій. При неналежному функціонуванні виробляється або надмірна, або, навпаки, недостатня кількість гормонів, що призводить до серйозних проблем. Розкажемо, як уникнути такого стану.

Симптоми та причини проблем із наднирковими залозами

Найчастіше проблеми супроводжуються такими симптомами: втома, депресія, гормональний дисбаланс, зниження лібідо, дратівливість, проблеми зі сном. Доволі часто до цього переліку додаються гіпертонія, порушення когнітивних навичок, інсулінорезистентність тощо. Якщо ви помітили подібні симптоми, варто не затягувати з візитом до лікаря.

Зазвичай проблеми з наднирковими залозами можуть бути пов’язані з:

  • гормональними порушеннями — наприклад, розлад виробництва кортизолу може призвести до його зайвої продукції;
  • аутоімунними захворюваннями — існують випадки, коли імунна система організму атакує та пошкоджує надниркову тканину;
  • інфекціями — туберкульоз нерідко призводить до дисфункції наднирників;
  • генетичними аномаліями — деякі генетичні ускладнення можуть стати причиною захворювання наднирників;
  • вживанням лікарських препаратів — нерідко довготривалий прийом стероїдних препаратів може призвести до проблем з наднирковою функцією.

Як допомогти наднирковим залозам правильно функціонувати?

Якщо ви хочете стежити за своїм здоров’ям та мати завжди чудове самопочуття, рекомендується внести зміни до щоденного життя.

Слідкуйте за своїм харчуванням

Спеціальної дієти для підтримки надниркових залоз не існує, втім рекомендується дотримуватись збалансованого харчування. Додайте до свого раціону овочі, фрукти, бобові, горіхи, рибу, зернові та молочні продукти, рибу, помірну кількість птиці та м’яса. Такий раціон дозволяє отримувати всі необхідні поживні речовини, зменшувати запалення та покращувати щоденне самопочуття. Рекомендується обмежувати споживання кави та інших продуктів і напоїв, які містять кофеїн: він може збільшувати секрецію кортизолу, що негативно позначатиметься на роботі наднирників.

Приділяйте увагу фізичним вправам

Чимало досліджень показало, що регулярні фізичні вправи дозволяють ефективно протидіяти стресу та покращують щоденне самопочуття. Рекомендується щотижня приділяти мінімум 150 хвилин вправам середньої інтенсивності або 75 хвилин — інтенсивним аеробним вправам. Зовсім неважливо, яку активність ви оберете: біг, плавання, катання на велосипеді, аеробіку тощо. Найголовніше — це бажання покращити своє здоров’я та фізичну форму. Не забувайте, що навіть довготривалі прогулянки позитивно впливають на роботу наднирників.

Вживання харчових добавок для підтримки наднирників

Для підтримки надниркових залоз можна вживати спеціальні харчові добавки. Перед цим обов’язково слід проконсультуватись з лікарем. Важливо дотримуватись рекомендованого дозування та періодичності прийому.

Користь для надниркових залоз дають різні поживні речовини та рослини: вітамін С, В5, магній, цинк, ашваганда, родіола тощо. Крім того, існують спеціальні комплексні добавки, які містять суміш важливих поживних елементів. Наприклад, комплекс для підтримки наднирників Кортрекс допомагає справлятися зі стресом, а також підтримує імунну функцію, контролює здоровий рівень цукру, а ще забезпечує стабільну роботу наднирників.

Обов’язково висипайтесь

Нестача сну та підвищення рівня кортизолу тісно пов’язані між собою. Саме тому важливо дотримуватись режиму дня та приділяти достатню увагу нічному відпочинку. Загалом доросла людина повинна спати 7-9 годин. Для того, щоб підтримувати оптимальний сон, варто звести до мінімуму зовнішні джерела звуку та світла, створити зручні умови для відпочинку та відмовитись від використання гаджетів у вечірній час.

Не ігноруйте медитацію

Медитація — доволі поширена практика, яка дозволяє зменшити стрес та в цілому покращити своє самопочуття. Дослідження показали, що медитація зменшує рівень кортизолу. Саме тому спробуйте ввести її до свого щоденного розкладу.