Письменник Сашко Завара: "Змінювати світогляд людей своїми творами - це шлях насильницького щастя"

Герой нашого інтерв`ю народився на Донбасі, але став писати для широкого загалу, мешкаючи в Мелітополі. Він не любить коли його називають відомим письменником, хоча його твори знайшли відголоски у серцях читачів далеко за межами нашого міста. В його творчому доробку такі відомі романи, як "IQ = FAQ (Історія Хворого розуму)", "Ката-Моргана (Апокаліпсис уже завтра)", "Песиголовець".

Талановитий мелітопольський письменник Олександр Завара розповів сайту 0619 про те, що його надихає на творчість, як йому вдалося видати першу книгу та чому він не переїхав жити у велике місто.

Розкажіть про своє навчання у Мелітополі.

- В 2001 році я став студентом Мелітопольського державного педагогічного університету ( на той час – інститут) і з того часу проживаю в Мелітополі. Навчався на філфаці. Навчання як навчання. Університет як університет. Навчатися в Мелітополі було дуже комфортно.

Чи вплинула філологічна освіта на те, що Ви стали письменником?

- Чесно кажучи, диплом мені не згодився. Мабуть, як і більшості з нас. Принаймні з моїх знайомих - це точно.

Після закінчення вишу Ви працювали журналістом, ді-джеєм на радіо. Коли Ви зрозуміли, що хочете стати письменником?

- Ще будучи студентом я писав вірші, бавився поезією. А потім це якось потроху, органічно переросло в зацікавленість прозою.

Розкажіть про жанри, в яких Ви пишете.

- Якогось одного конкретного жанру, напрямку я не бачу.

Я пишу в жанрах "містика", "горор", трохи "альтернатива". Я б це назвав "суміш жанрів".

Можливо, з боку це видніше, я не можу про себе щось розповідати.

Чому Ви обрали саме їх?

- Це питання, на яке я не маю відповіді. Чому когось приваблюють детективи, горор, жіночі романи? Просто так сталося. Можна сказати, що це почалося з дитинства. Тому що, зважаючи на казки, які нам розповідають в дитинстві: "Червона шапочка", загалом вся творчість Братів Грімм – це такий треш, горор. Просто до нас ці казки дійшли в дуже редагованому варіанті. Якщо читати ці казки в оригіналі, то там просто жах. Потім в підлітковому віці читав авторів типу того ж Кінга, Лавкрафта. Якось воно завжди було моїм.

Розкажіть, як Вам вдалося видати першу книгу.

- Я шукав видавництво і взагалі не мав поняття як, що і де воно відбувається. Мені дуже пощастило, зрештою, знайти людину, видавця, з яким ми наразі товаришуємо. Він і допоміг мені піднятися вище. Перша книга під назвою "ІQ = FAQ (Історія Хворого розуму)" вийшла в 2013 році.

Як з`явилася думка видати книгу?

- Не знаю, просто виплило так в думках. Я писав багато, але здебільшого що називається для себе "у стіл" - крім найближчих друзів ніхто не читав. В мене навіть думки не було, це комусь давати. Але згодом з`явилося бажання і я вирішив спробувати.

Тобто Вас підтримували друзі, знайомі?

- Ну не можна сказати, що вони підтримували. Вони висловили свою думку. Наскільки вона була коректною – це питання без відповіді, тому що все наштовхується на власні відчуття. Тобто ти щось робиш, щось пишеш, ти це читаєш – тебе від цього пре і ти розумієш, що так само може впирати ще когось. Оце, мабуть, найкраще відчуття і від цього треба відштовхуватись у подальшому розвитку.

Думка друзів або читачів дуже важлива, але передусім важливіше те, що у серці та голові.

Ви стали дуже відомим в Україні письменником. Всі Ваші твори були видані в Києві. Чому Ви залишаєтесь жити в Мелітополі, а не переїхали до столиці?

- Я не назву себе відомим письменником, чесно. Є значно крутіші і значно відоміші, значно кращі, тому цей штамп "відомий письменник" навряд чи підходить.

Чому Мелітополь? Це місто не краще і не гірше за інші. Тому що, в великих містах треба вміти вижити. Там інший ритм, інший час і в принципі вони напружують.

У Мелітополя своєрідне дихання.

Існує фантастична карта України. Один фантаст із Запоріжжя зробив мапу України, де замість звичних населених пунктів він вписав міста і села, які фігурують в українській фантастиці. Мелітополь там називається Запропади-місто. У цього міста свій ритм, своє дихання і жити в ньому насправді прикольно. Тут можна ходити пішки, користуючись таксі та маршрутками лише в разі крайньої потреби. Банально в кінотеатр з центру можна легко дійти пішки, це якихось 40 хвилин максимум. Тому тут більш-менш спокійний ритм і тут можна працювати. Я не впевнений, що в Києві або Харкові в мене було б те саме.

Чи є у Вас улюблений письменник?

- Їх дуже багато: і зарубіжних і вітчизняних, конкретних імен навіть не назву. Це можна когось образити і можна про когось просто забути.

Хто або що Вас надихає у творчості?

- Надихає абсолютно все навколо: люди, ритм життя міста, почуті якісь в парку, на площі, в супермаркеті діалоги, книжки, кіно, музика, іноді сни, щось таке химерне. Ніколи не знаєш коли тебе там стукне і "о, там буде класна сцена або класний діалог".

Світ навколо – це один великий крутий роман і, якщо почуватися в ньому головним героєм, можна справді багато чого цікавого створити.

Чи треба Вам усамітнюватися для написання творів?

- Я думаю, що усамітнюватися треба будь кому. Особливо для того, щоб, принаймні намагатися, зробити свою роботу класно.

Чи хочете Ви своїми творами вплинути на світогляд людини, змінити її?

- Абсолютно ні, тому що це взагалі зайве.

Змінювати світогляд людей своїми творами - це шлях насильницького щастя.

Тому що вказувати людям що і як їм робити – це точно не для мене. Хай цим займаються інші, але не я.

Чим Ви займаєтесь окрім письменництва?

- Всього по троху. Власне те, що я і казав: весь світ – це один великий роман і в ньому все: і життя, і робота, і хобі, і зацікавлення.

Над чим зараз працюєте?

- Зараз готуємо проект до Київського арсеналу. У нас був конкурс "Львів. Доза. Порно" - альтернативні оповідання про красиве, чарівне місто Львів, але, скажімо так, про його темний бік. І, власне, до Київського арсеналу готуємо презентацію творів переможців конкурсу і там вже будемо розповідати про захід більш детально.

Редакція сайту 0619 бажає Олександру подальших творчих успіхів та натхнення!

интервью ИсторияУспеха писатель Сашко Завара
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Пассажиры одного из мелитопольских маршрутных такси стали очевидцами того, как водитель во время движения проверял электронную почту на своем смартфоне. Инцидент произошел сегодня. Пассажиры заметили, что водитель достал свой телефон и стал проверять почту. Люди стали делать замечание водителю.  В свое оправдание водитель привел аргумент о том, что почту он проверял стоя на светофоре. Кроме того мужчина стал хамить пассажирам. Одна из пассажирок сняла во...
Спорт
23 марта в городе Александрия Кировоградской области прошел Чемпионат Украины по армлифтингу. Участие в нем принял начальник дежурной смены оперативно-координационного отдела города Мелитополь оперативно-координационного центра ГУ ГСЧС Украины в Запорожской области капитан службы гражданской защиты Анатолий Храмов. Спортсмен, как всегда, показал потрясающие результаты. Он завоевал золото в упражнении Silver Bullet, а также две серебряные медали в упражнени...
Общество
Представители ОО "Зе!Мелитополь" направили открытое письмо мэру Мелитополя Сергею Минько. Общественники обратили внимание градоначальника на грубое нарушение правил благоустройства Мелитополя представителями одного из кандидатов в президенты Украины.  Напомним, 24 марта и 25 марта представители Блока Петра Порошенка на столбах в разных районах города разметили агитационные плакаты своего кандидата.  Представители ОО "Зе!Мелитополь" просят городского голову...
Спорт
Сегодня, 26 марта, исполнилось 70 лет активном жителю города Мелитополя, тренеру по велоспорту Виктору Демьяновичу Ташевскому. Несмотря на возраст Виктор Демьянович продолжает участвовать в спортивной жизни города и пропагандирует активный образ жизни на личном примере. Виктор Демьянович, родился 26 марта 1949 года в селе Федоровка, Приазовского района. Заниматься велосипедным спортом начал тогда, когда поступил в Мелитопольский техникум гидромелиорации и...
Фотофакт
Огромные очереди возле мелитопольского подразделения ОАО "Запорожьеоблэнерго" в последнее время стали почти нормой. Сегодня, 26 марта, в абонентском отделе городской электросети скопилось около сотни мелитопольцев.  Кто не смог войти в помещение, остались на улице. Очередь постепенно растянулась на весь двор предприятия. Большинство горожан пришли узнать, откуда в их квитанциях появились такие заоблачные цифры. Мелитопольцы, которые стоят в очереди, расска...
Общество
Не так давно мы сообщали о том, что работы по расчистке промоины были остановлены.  В соцсетях появились фото, на которых запечатлели промоину между Молочным лиманом и Азовским морем. Автор фото подписал изображения так: "Геотуби ще не встановлені. Пісок лежить великими брустверами". Напомним, что работы по расчистке были остановлены из-за того, что техника регулярно попадает в топи, болотистые зоны и проходят корректировки, чтобы обойти эти небезопасные т...
Фотофакт
С 12-го марта мелитопольцы начали получать субсидию наличными в "Ощадбанке". Из-за этого практически во всех отделениях банка ежедневно можно увидеть огромную очередь субсидиантов.  В этот раз огромные очереди были запечатлены в отделениях "Ощадбанка" в нижней части города и на пр. 50-летия Победы. Напомним, что вчера жители Авиагородка вышли на митинг против закрытия отделения "Ощадбанка".
Общество
Вчера, 25 марта, в Мелитопольскую окружную избирательную комиссию поступили бюллетени для голосования на выборах президента Украины. Опломбированный грузовик вскрывали в присутствии полиции. В Мелитополь привезли 157 тысяч 476 бланков для голосования. Длина бюллетеней рекордная - 80 сантиметров. В пятницу с 8 часов утра окружком начнет передавать их участковым комиссиям. Выборы президента Украины состоятся в воскресенье, 31 марта.
Общество
Мелитопольские экстремалы продолжают исследовать заброшенные здания, которые расположены на территории города. Молодые люди проникли в здание очередного завода, местоположение которого не разглашают. Делают они это для того, чтобы уберечь здание от воров и вандалов.  В видео, опубликованном в Youtube, исследователи рассказали, что, пробираясь через территорию завода, они обнаружили вход в убежище под одним из цехов.  Автор видео признается, что это лучшее...
Новости по теме
Мелитопольский диггер Дмитрий Антифеев: "К подземным исследованиям сподвигла жажда новых ощущений"
Обратная сторона медали: какой ценой достаются победы мелитопольским стронгменам
Ирина Славова: "Чем бы я не занималась, всегда стараюсь довести дело до конца"
Павел Бодрилов: "За успешной компанией стоят люди"
Мелитопольский экстремал и рекордсмен Украины Станислав Скочко: "Без цели жить не интересно"
Больше, чем спорт: истории мелитопольских флорболистов
Александра Галко: Если отдаваться полностью своему делу, то плохого результата быть не может!
"Фотография - это и хобби, и любимое занятие, и работа": интервью с фотографом Александром Шепелем
"Этим надо жить, надо любить, этим надо гореть": интервью с визажистом Натальей Деркач