Письменник Сашко Завара: "Змінювати світогляд людей своїми творами - це шлях насильницького щастя"

Герой нашого інтерв`ю народився на Донбасі, але став писати для широкого загалу, мешкаючи в Мелітополі. Він не любить коли його називають відомим письменником, хоча його твори знайшли відголоски у серцях читачів далеко за межами нашого міста. В його творчому доробку такі відомі романи, як "IQ = FAQ (Історія Хворого розуму)", "Ката-Моргана (Апокаліпсис уже завтра)", "Песиголовець".

Талановитий мелітопольський письменник Олександр Завара розповів сайту 0619 про те, що його надихає на творчість, як йому вдалося видати першу книгу та чому він не переїхав жити у велике місто.

Розкажіть про своє навчання у Мелітополі.

- В 2001 році я став студентом Мелітопольського державного педагогічного університету ( на той час – інститут) і з того часу проживаю в Мелітополі. Навчався на філфаці. Навчання як навчання. Університет як університет. Навчатися в Мелітополі було дуже комфортно.

Чи вплинула філологічна освіта на те, що Ви стали письменником?

- Чесно кажучи, диплом мені не згодився. Мабуть, як і більшості з нас. Принаймні з моїх знайомих - це точно.

Після закінчення вишу Ви працювали журналістом, ді-джеєм на радіо. Коли Ви зрозуміли, що хочете стати письменником?

- Ще будучи студентом я писав вірші, бавився поезією. А потім це якось потроху, органічно переросло в зацікавленість прозою.

Розкажіть про жанри, в яких Ви пишете.

- Якогось одного конкретного жанру, напрямку я не бачу.

Я пишу в жанрах "містика", "горор", трохи "альтернатива". Я б це назвав "суміш жанрів".

Можливо, з боку це видніше, я не можу про себе щось розповідати.

Чому Ви обрали саме їх?

- Це питання, на яке я не маю відповіді. Чому когось приваблюють детективи, горор, жіночі романи? Просто так сталося. Можна сказати, що це почалося з дитинства. Тому що, зважаючи на казки, які нам розповідають в дитинстві: "Червона шапочка", загалом вся творчість Братів Грімм – це такий треш, горор. Просто до нас ці казки дійшли в дуже редагованому варіанті. Якщо читати ці казки в оригіналі, то там просто жах. Потім в підлітковому віці читав авторів типу того ж Кінга, Лавкрафта. Якось воно завжди було моїм.

Розкажіть, як Вам вдалося видати першу книгу.

- Я шукав видавництво і взагалі не мав поняття як, що і де воно відбувається. Мені дуже пощастило, зрештою, знайти людину, видавця, з яким ми наразі товаришуємо. Він і допоміг мені піднятися вище. Перша книга під назвою "ІQ = FAQ (Історія Хворого розуму)" вийшла в 2013 році.

Як з`явилася думка видати книгу?

- Не знаю, просто виплило так в думках. Я писав багато, але здебільшого що називається для себе "у стіл" - крім найближчих друзів ніхто не читав. В мене навіть думки не було, це комусь давати. Але згодом з`явилося бажання і я вирішив спробувати.

Тобто Вас підтримували друзі, знайомі?

- Ну не можна сказати, що вони підтримували. Вони висловили свою думку. Наскільки вона була коректною – це питання без відповіді, тому що все наштовхується на власні відчуття. Тобто ти щось робиш, щось пишеш, ти це читаєш – тебе від цього пре і ти розумієш, що так само може впирати ще когось. Оце, мабуть, найкраще відчуття і від цього треба відштовхуватись у подальшому розвитку.

Думка друзів або читачів дуже важлива, але передусім важливіше те, що у серці та голові.

Ви стали дуже відомим в Україні письменником. Всі Ваші твори були видані в Києві. Чому Ви залишаєтесь жити в Мелітополі, а не переїхали до столиці?

- Я не назву себе відомим письменником, чесно. Є значно крутіші і значно відоміші, значно кращі, тому цей штамп "відомий письменник" навряд чи підходить.

Чому Мелітополь? Це місто не краще і не гірше за інші. Тому що, в великих містах треба вміти вижити. Там інший ритм, інший час і в принципі вони напружують.

У Мелітополя своєрідне дихання.

Існує фантастична карта України. Один фантаст із Запоріжжя зробив мапу України, де замість звичних населених пунктів він вписав міста і села, які фігурують в українській фантастиці. Мелітополь там називається Запропади-місто. У цього міста свій ритм, своє дихання і жити в ньому насправді прикольно. Тут можна ходити пішки, користуючись таксі та маршрутками лише в разі крайньої потреби. Банально в кінотеатр з центру можна легко дійти пішки, це якихось 40 хвилин максимум. Тому тут більш-менш спокійний ритм і тут можна працювати. Я не впевнений, що в Києві або Харкові в мене було б те саме.

Чи є у Вас улюблений письменник?

- Їх дуже багато: і зарубіжних і вітчизняних, конкретних імен навіть не назву. Це можна когось образити і можна про когось просто забути.

Хто або що Вас надихає у творчості?

- Надихає абсолютно все навколо: люди, ритм життя міста, почуті якісь в парку, на площі, в супермаркеті діалоги, книжки, кіно, музика, іноді сни, щось таке химерне. Ніколи не знаєш коли тебе там стукне і "о, там буде класна сцена або класний діалог".

Світ навколо – це один великий крутий роман і, якщо почуватися в ньому головним героєм, можна справді багато чого цікавого створити.

Чи треба Вам усамітнюватися для написання творів?

- Я думаю, що усамітнюватися треба будь кому. Особливо для того, щоб, принаймні намагатися, зробити свою роботу класно.

Чи хочете Ви своїми творами вплинути на світогляд людини, змінити її?

- Абсолютно ні, тому що це взагалі зайве.

Змінювати світогляд людей своїми творами - це шлях насильницького щастя.

Тому що вказувати людям що і як їм робити – це точно не для мене. Хай цим займаються інші, але не я.

Чим Ви займаєтесь окрім письменництва?

- Всього по троху. Власне те, що я і казав: весь світ – це один великий роман і в ньому все: і життя, і робота, і хобі, і зацікавлення.

Над чим зараз працюєте?

- Зараз готуємо проект до Київського арсеналу. У нас був конкурс "Львів. Доза. Порно" - альтернативні оповідання про красиве, чарівне місто Львів, але, скажімо так, про його темний бік. І, власне, до Київського арсеналу готуємо презентацію творів переможців конкурсу і там вже будемо розповідати про захід більш детально.

Редакція сайту 0619 бажає Олександру подальших творчих успіхів та натхнення!

интервью ИсторияУспеха писатель Сашко Завара
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
152 просмотра в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Уходящая неделя запомнилась мелитопольцам как радостными, так и печальными событиями.  Так, в начале недели стало известно, что над Мелитополем и районом запрещены полеты беспилотников. Полеты беспилотников запрещены над северной частью города, село Обильное и другие территории. Также, мелитопольским детям-сиротам вручили квартиры в новостройке. Общая стоимость восьми квартир составила около 3,5 млн.грн. В Мелитополе планируют реализовать масштабный проект...
Политические новости
20 января в Запорожье прошел Форум за мир и развитие, объединивший более 5000 участников – представителей деловых, промышленных кругов, профсоюзов и работодателей страны, общественных деятелей. Это крупнейший подобный форум, начиная с 2012 года. В ходе Форума участники высказались в поддержку народного депутата Александра Вилкула как единого кандидата от оппозиционных и миролюбивых сил Украины на предстоящих президентских выборах. В своем выступлении на Фо...
Анонс
Уже 22-го января в Украине будут отмечать День Соборности. В Мелитополе также подготовили праздничное мероприятие: 11:00 - Торжественное мероприятие по случаю 100-летия Дня Соборности Украины ( сессионный зал исполкома) 12:00 - молодежная акция "Ланцюг єднання" на пл. Победы 14:00 - урок государственности "Моя Україна - єдина країна" в библиотеке "Мальвина" 14:00 - Историко-патриотический час в краеведческом музее 15:00 - мастер-класс по плетению причесок...
Общество
Исключение сделали только для перевозок детей, инвалидов, военных. "Укрзалізниця" в 6,3 раза увеличила оплату за бронирование мест по заявкам юридических и физических лиц для групповых перевозок – с 32 гривен до 200 грн за человека. А также для заявок, которые подают центральные и местные органы власти. Для всех них оплата установлена на уровне 50 грн. Туроператоры резко раскритиковали это решение властей, а представители "Укразалізниці" заявляют, что пред...
Спорт
В турнире участвует 70 игроков. Сегодня, 20-го января на базе ДЮСШ № 1 стартовал открытый турнир "Шахматные династии" посвященный Дню Соборности Украины. На соревнованиях собралось 28 команд. Участники будут соревноваться в командном и личном зачете. Победители турнира получат призы, а также медали и кубки.
Общество
Видеодоказательство появилось в соцсетях. Так, житель Мелитополя на видео запечатлел, как двое правоохранителей используют служебный автомобиль в личных целях. На ролике видно, как двое полицейских вместе с неизвестной девушкой садятся в авто и едут по ночному городу. Когда мелитополец попросил правоохранителей предъявить документы, то правоохранители отказали ему показывать удостоверение на камеру. Мелитополец позвонил в "102", где сообщил об инциденте. П...
Общество
В этом году на первый квартал уже поступило 1,3 млн. грн. В дальнейшем средства будут получать непосредственно те аптеки, которые заключат договор с НСЗУ. Как сообщила начальник горздрав отдела Лариса Сапрыкина, на данный момент уже три аптечные сети в Мелитополе заявили о продолжении работы по программе "Доступні ліки", а именно: коммунальные аптеки, "Фармекс" и "Аптека 36,6". Однако, теперь этим аптекам придется приобрести новое компьютерное оборудование...
Криминал
Для поисков малолетних были задействованы все подразделения Мелитопольского отдела полиции. 18 января, около 22:40, в дежурную часть Мелитопольского отдела полиции поступило сообщение от воспитателя Мирненского областного центра социально-психологической реабилитации детей о том, что пропали двое девочек 9 и 12 лет. Мобильных телефонов у воспитанниц заведения при себе не было. Наряды групп быстрого реагирования патрульной полиции и сотрудники ювенальной пр...
Общество
В отделе благоустройства и экологии отреагировали на проблему. Как мы уже сообщали ранее, мелитопольцы неоднократно жаловались на установленные промышленные кондиционеры супермаркета АТБ, который находится на ул. Героев Украины. Из-за того, что кондиционеры были установлены прямо на тротуаре, пешеходам приходилось выходить на проезжую часть, чтобы обойти их. На днях на данном объекте побывали представители спецкомиссий. Данную проблему удалось решить - кон...