
Новини компаній
13:00, 9 вересня 2021 р.
Що таке фінансова грамотність та як сформувати капітал з 0?
Новини компаній
Фінансова грамотність – це відчуття контролю над власними грошима та вміння правильно ними розпоряджатись.
Скажімо, ви стояли на касі та в останню мить вхопили шоколадний батончик за 15 грн. Здавалось дрібниця, але 15 гривень в день, це 450 гривень в місяць та близько 5400 грн в рік. А тепер підрахуйте річний бюджет власних “слабкостей”. Так виглядає фінансова неграмотність.
Хочете дізнатись, як перетворити гроші на інструмент досягнення цілей та перестати рахувати дні до для зарплати? Читайте далі.
Як фінансова грамотність змінить ваше життя?
- Зрозумієте скільки заробляєте та скільки витрачаєте.
Складання бюджету – перше правило фінансової грамотності. Лише так ви зможете оцінити власне становище та зрозумієте в якому напрямку рухатись.
- Попрощаєтесь зі старими боргами.
Перш ніж брати кредит онлайн, потрібно вибрати компанію з найнижчою відсотковою ставкою. А якщо не можете погасити вчасно – з доступною послугою безплатного відтермінування позики. Лише так ви не переплатите за відсотки та не підете у значний мінус.
- Дізнаєтесь, як захистити себе від нових боргів.
Фінансово грамотна людина щомісяця відкладає 10% від зарплати та завжди має заощадження на екстрені ситуації.
- Навчитесь думати наперед.
Це сьогодні ви молоді, успішні, а на небі немає жодної хмари. Проте ви повинні подбати про майбутнє та свою старість.
Як стати фінансово грамотним?
Ось перелік із 5 кроків, який допоможе вам відновити фінансовий баланс.
Почніть рахувати гроші.
Ви повинні чітко розуміти як та на що витрачаєте гроші. Лише так ви зможете правильно розподілити бюджет та запобігти марним витратам. Поділіть бюджет на 2 частини:
- Регулярні платежі.
Житло, комуналка, поповнення інтернету, харчування, страховка і т.д.
- Додаткові платежі.
Кавування з друзями, проїзди в маршрутці, кишенькові гроші для дітей тощо.
Лайфхак: для зручності зберігайте гроші на ці категорії витрат на різних картках. Так ви зможете відстежувати свою актуальну фінансову ситуацію та не перевищувати ліміт.
Пам'ятайте: доходи повинні бути вищими, ніж витрати. Інакше вам завжди бракуватиме грошей, і це геть не залежить від розміру зарплати.
Кожна гривня важлива.
Насправді ви платите не грошима, а своїм часом. Тому перш ніж не вимкнути світло, чи купити непотрібні речі, підрахуйте, скільки це тисяч в рік.
Наприклад: ви щодня витрачаєте 20 гривень на спонтанні дрібниці та додаткових 10 грн на комуналку. В місяць це вийде 900 гривень, а в рік — близько 10 800 гривень. Здебільшого, ця сума рівна середній місячній зарплаті.
А тепер дайте відповідь на питання:
Ви готові працювати цілий місяць за гроші, яких навіть не потримаєте на руках?
Подбайте про фінансову подушку.
Візьміть собі за звичку щомісяця відкладати 10% від зарплати. Через кілька місяців ці заощадження допоможуть вам почувати себе впевненіше та не боятись форс-мажорів.
Важливо: ці гроші повинні бути максимально захищеними від вас та ваших слабостей. Зберігайте їх на окремому рахунку та користуйтесь лише в екстрених випадках.
З часом ваш капітал зросте та ви зможете його інвестувати. Таким чином ви забезпечите собі пасивний дохід та покращите життєвий рівень.
Навчіться відділяти активи від пасивів.
Запам'ятайте раз і назавжди, все, що приносить вам прибуток, це ваші активи. А все що потребує витрат – пасиви.
- Важливо: куплені будинок чи авто це також пасиви. Хіба що ви здаєте їх в оренду. Це не означає, що ви маєте від них відмовитись. Проте ви повинні подбати про надбання актив, які перекриватимуть витрати на отримання цих речей.
Пам’ятайте про ризики.
В житті трапляється різне, саме тому ви повинні заздалегідь потурбуватися про своє здоров'я. Для цього й вигадали страховки. До прикладу, ви ж страхуєте своє авто. То чого б не подбати про себе? Таким чином ви заощадите на лікуванні та не будете просити милостиню у фейсбуці.
Не треба думати, що вас це не торкнеться. Ніхто не знає напевно, що на нього чекає.
Яке відношення має кредит до фінансової грамотності?
Кредитний рейтинг є важливою складовою вашого фінансового життя. Завдяки ньому ви зможете претендувати на зниження відсоткових ставок на кредити готівкою.
Щоб покращити кредитний рейтинг – вчасно сплачуйте всі рахунки за кредитами.
Якщо ви не встигаєте оплатити кредит, не чекайте на диво. Зайдіть в особистий кабінет та відтермінуйте оплату на кілька днів або тижнів. Адже навіть, якщо ваш МФО не вводить штрафів протягом 3 перших днів прострочення, дані про несплату все одно потрапляють у вашу кредитну історію. Натомість пролонгація врятує вас від зниження кредитного рейтингу та додаткових витрат на штрафи.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
21:33
Вчора
KSE Foundation втретє інвестує $1 млн у розвиток українських талантів: Як отримати грант Talents for Ukraine?
Новини компаній
15:00
24 березня
19:52
23 березня
ТОП новини
live comments feed...