• Головна
  • ТОП-10 популярних країн для українських переселенців: як вони їх приймають
18:00, 25 липня 2022 р.

ТОП-10 популярних країн для українських переселенців: як вони їх приймають

ТОП-10 популярних країн для українських переселенців: як вони їх приймають

За період з 24 лютого до 5 липня з України виїхало 8,793 млн осіб. Іноземні держави продовжують приймати наших громадян. Але у кожної свої умови та системи надання допомоги.

Про це повідомляє редакція з посиланням на Фокус.

Біженці з України та статус тимчасового захисту

3 березня Рада Євросоюзу активувала Директиву про тимчасовий захист для громадян та мешканців України, які рятуються від війни. Він надає право на проживання, доступ до ринку праці, медичних послуг та соціальної допомоги у країнах Євросоюзу.

Тимчасовий захист не можна використовувати для постійних поїздок через кордон. Країна, в якій ви отримали цей статус, може просто відмовити вам у в'їзді.

Для аналізу видання взяло 10 країн, де найбільша кількість українських біженців за даними ООН.

Польща

Кількість переселенців: 1,208 млн (за даними на 5 липня)

Кількість українців, офіційно зареєстрованих у статусі тимчасового захисту: 1,208 млн.

Вимушені переселенці можуть користуватись державними послугами, отримують повний доступ до ринку праці, безкоштовну освіту для дітей та медичне обслуговування на тих самих умовах, що й місцеві мешканці. Для цього громадянам, які виїхали сюди з 24 лютого, зокрема неповнолітнім, необхідно отримати персональний номер — PESEL.

Тривалість перебування: офіційно у статусі тимчасового захисту українці можуть перебувати на території Польщі 18 місяців, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Українці, які прибули до Польщі після 24 лютого, можуть отримати одноразову виплату — 300 злотих (1,9 тис. грн).

Українці нарівні з громадянами Польщі можуть претендувати на 500 злотих (3,1 тис. грн) як щомісячну допомогу на дитину до 18 років та 300 злотих як річну допомогу на шкільне приладдя та підручники.

Починаючи з 12 березня, поляки, які приймають у себе вдома біженців з України, можуть отримати 40 злотих за особу на добу протягом 120 днів з моменту їхнього в'їзду. За словами Скіби, ці гроші йдуть на їжу, одяг та інші витрати, пов'язані із утриманням додаткових людей.

Українці можуть розраховувати на заробітну плату не нижчу за мінімальну в країні: у Польщі це 3 тис. злотих (19 тис. грн), у Чехії — 16,2 тис. крон (19 тис. грн), у Німеччині — 1700 євро (51 тис. грн) на місяць.

Німеччина

Кількість переселенців: 867 тис. (21 червня)

Кількість українців, офіційно зареєстрованих у статусі тимчасового захисту: 670 тис.

Українці в Німеччині можуть набути статусу тимчасового захисту на два роки. Тут це називається "дозвіл на перебування" (Aufenthaltserlaubnis). Але такий статус слід запросити до 31 серпня 2022 року. Після цієї дати закінчується безвізове перебування українців на території Німеччини.

"Громадяни та жителі України, які мають намір залишитися в Німеччині після 90 днів безвізового перебування, зобов'язані запитати "тимчасовий захист". Причому зробити це необхідно до 31 серпня. Що буде після цієї дати і чи буде продовжено "крайній" термін — поки невідомо", — прокоментував ситуацію Артур Ахметгалієв, редактор російськомовної версії сайту про життя в Німеччині Handbook Germany.

До отримання Aufenthaltserlaubnis на перший час українцям видається тимчасовий дозвіл на перебування — Fiktionsbescheinigung.

Просити притулок у Німеччині (як і в інших країнах ЄС) зараз експерти не рекомендують. Офіційний статус міжнародного захисту обмежує права людей в окремих моментах: у біженців забирають їх внутрішні документи, і у них не буде можливості виїхати з країни-реципієнта. Крім того, бюрократична процедура займає багато часу.

Тривалість перебування: у статусі тимчасового захисту українці можуть перебувати на території Німеччини два роки. Якщо ситуація в Україні не зміниться, документ може бути продовжений до трьох років.

Якщо українець може працювати, вже пройшов усі необхідні реєстрації та отримав документи, то він може розраховувати на допомогу від центру працевлаштування.

Якщо людина не може працювати або ще не пройшла всі реєстрації, то допомогу вона отримує від відомства соціального забезпечення. "Сума залежатиме від того, де саме людина проживає (гуртожиток чи окреме житло), чи годують її, чи їй необхідно готувати самостійно, а також від кількості членів сім'ї.

Якщо людина живе сама і самостійно виховує дитину, то отримує 449 євро на місяць. Якщо живе з партнером у спільноті Bedarfsgemeinschaft, то отримує 404 євро на людину. Якщо мешкає у друзів чи родичів — 360 євро. На дитину до 5 років виплачується 285 євро. На дитину віком від 6 до 13 років — 311 євро. На підлітка від 14 до 17 років — 376 євро. Вагітні або самотні батьки також можуть отримувати додаткову фінансову допомогу.

Варто знати, що коли громадянин України зі статусом тимчасового захисту влаштувався на роботу в Німеччині, то право на отримання допомоги він втрачає.

Чехія

Кількість переселенців: 388 тис. (за даними на 5 липня)

Кількість офіційно зареєстрованих українців: 387,9 тис.

Директива ЄС про тимчасовий захист для тих, хто рятується від війни, дає можливість жити на території країни протягом 1 року. Якщо ситуація в Україні не зміниться, статус автоматично продовжується на 6 місяців. Статус дає можливість жити на території Чехії, доступ до ринку праці та медичного обслуговування.

Термін реєстрації після прибуття до країни становить три дні. Для реєстрації приїжджим треба звернутися до Поліції у справах іноземців.

Українці можуть одержати фінансову допомогу від держави у розмірі 5 тис. крон (6 тис. грн). У червні було скасувано виплату гуманітарної допомоги тим переселенцям, хто безкоштовно отримує від держави безкоштовне житло, харчування та засоби гігієни.

Туреччина

Кількість переселенців: 145 тис. осіб (станом на 19 травня).

Більшість українців уже виїхали з країни, і в ній залишається близько 50 тис. людей.

Для перетину кордону українцям необхідно мати при собі біометричний чи звичайний закордонний паспорт, або ж ID-картку.

Туреччина не надає статусу тимчасового захисту, як це відбувається в ЄС. Громадяни України можуть офіційно залишатися у країні протягом 90 днів у період пів року.

Якщо людина планує залишатися у країні довше, може розглянути такі варіанти:

  • Отримання короткострокової туристичної посвідки на проживання. Це платна послуга: вартість — від 1 тис. лір. Вона дозволяє легалізувати свій статус у Туреччині, користуватися банківськими та соціальними послугами, отримати посвідчення водія, відкрити бізнес.
  • Міжнародний захист (він же статус біженця). Видається на рік із можливістю продовження. Заявку можна подати як при в'їзді в країну, так і протягом безвізового перебування в Туреччині в місцевому відділенні міграційної служби. Процес отримання документів може тривати до пів року.

На іноземців зі статусом міжнародного захисту, у яких немає медичного страхування та які не можуть самостійно сплатити медпослуги, поширюється дія Закону про соцзабезпечення та універсальне медстрахування. За них медичні внески сплачує держава. Для отримання короткострокової посвідки на проживання — гуманітарної чи туристичної — потрібна медична страховка. Людина зобов'язана придбати її самостійно.

Без дозволу на роботу українці з гуманітарним чи туристичним дозволом на проживання не мають права працевлаштуватися.

Особи, які подали прохання про міжнародний захист, можуть працевлаштуватися через шість місяців після подання заяви без оформлення додаткових дозволів.

Італія

Кількість переселенців: 141,6 тис. (станом на 28 червня)

Кількість офіційно зареєстрованих українців: 132,6 тис.

Українці в Італії можуть набути статусу тимчасового захисту на 1 рік з можливістю продовження до 3 років. Він передбачає дозвіл на проживання (permesso di soggiorno), доступ до ринку праці та житла. Також це дозволяє відкрити базовий банківський рахунок.

Оформлення статусу тимчасового захисту у різних регіонах країни може тривати до чотирьох місяців.

Перед поїздкою до країни або вже після прибуття туди необхідно заповнити анкету. Протягом восьми днів після прибуття необхідно повідомити місцеві органи влади про свою присутність на території країни (dichiarazione di presenza). Для цього слід звернутися до Комісаріату/Головного управління поліції.

У Комісаріаті також слід уточнити порядок оформлення дозволу на проживання відповідно до статусу (тимчасовий захист, статус біженця, отримання притулку, возз'єднання сім'ї).

У місцевому відділенні санітарної служби (ASL) потрібно зробити запит на отримання тимчасової картки медичного обслуговування.

З 30 квітня українці в Італії можуть отримувати фінансову допомогу у розмірі 300 євро на дорослу людину та 150 євро на дитину. Виплати розраховані на три місяці.

Зі статусом тимчасового захисту українці мають доступ до національного ринку праці, але, як наголошує експерт, із працевлаштуванням в Італії зараз складно.

Іспанія

Кількість переселенців: 125,8 тис. (станом на 4 липня)

Кількість офіційно зареєстрованих українців: 125,7 тис.

Українським біженці можуть набути статусу тимчасового захисту на рік з можливістю продовження до трьох років.

Після подання заявки на тимчасовий захист необхідно отримати ідентифікаційний номер іноземця NIE. Без нього неможливо отримати картку на безкоштовне медобслуговування.

Громадянам України зі статусом тимчасового захисту не надається житло в Іспанії. Розміщення в іспанських Центрах прийому біженців можливе лише за наявності статусу біженця.

Щоб отримати грошову допомогу в Іспанії, необхідно зареєструватися в одному з муніципалітетів. На фінансову допомогу можуть розраховувати лише безробітні, при цьому вони мають стати на облік у бюро зайнятості для пошуку відповідної вакансії.

У Бюро зайнятості громадяни України можуть отримати допомогу через наставника/консультанта, який супроводжуватиме їх протягом усього процесу, доки вони не знайдуть роботу.

Франція

Кількість переселенців: 92,2 тис. (станом на 4 липня)

Кількість офіційно зареєстрованих українців: 92,2 тис.

Українці у Франції можуть набути статусу тимчасового захисту на шість місяців. Він дає право проживати на території країни, доступ до ринку праці та медпослуг.

Якщо людина вирішила не подаватись на тимчасовий захист, вона може перебувати на території країни 90 днів у безвізовому режимі.

У Парижі працює єдиний Центр прийому громадян України, де можна отримати всю необхідну допомогу з тимчасового поселення, оформлення статусу тимчасового захисту та соціальної допомоги. У центрі є консульський пункт для вирішення питань, пов'язаних із ідентифікацією особи та паспортами. Для оформлення тимчасового захисту в інших регіонах треба звертатися до префектури за місцем проживання, тут можна подивитися карту з адресами.

Зі статусом тимчасового захисту громадяни України можуть звернутися до префектури з проханням про безкоштовне розміщення. Житло надається щонайменше на три місяці. Також рекомендується зв'язатися з місцевими відділеннями групи Action Logement, яка займається соціальною підтримкою та може допомогти придбати меблі та техніку для житла.

У французькому офісі з імміграції та інтеграції (OFFI) українці можуть отримати карту ADA, через яку організовано виплату фінансової допомоги у розмірі 6,8 євро на день на людину (або 14,2 євро, якщо держава не змогла знайти житло для розміщення переселенця).

Велика Британія

Кількість переселенців: 91 тис. (станом на 4 липня)

Кількість офіційно зареєстрованих українців: 91 тис.

18 березня Велика Британія анонсувала програму Homes for Ukraine (Ukraine Sponsorhsip Scheme), розраховану на прийом переселенців з України, які тікають від війни. Ініціатива дозволяє приїхати до Сполученого Королівства українцям у тому випадку, якщо вони знаходять так званого спонсора — місцевого жителя, готового надати біженцям своє житло не менш як на шість місяців. Це дає право жити, працювати та навчатися в країні.

Спонсора доведеться шукати самостійно. Коли спонсора знайдено, то громадянинові України необхідно заповнити візову форму на урядовому сайті, де потрібно, зокрема, прикріпити копії документів спонсора.

Після обробки заявки громадянин України отримує офіційний дозвільний лист (permission letter), який, по суті, є візою, яка дає змогу в'їхати на територію країни.

Українці можуть залишатися у Великій Британії за програмою Homes for Ukraine протягом 3 років. Документи, що підтверджують це, треба оформити вже безпосередньо в Сполученому Королівстві протягом перших шести місяців перебування. Програма Homes for Ukraine дає право офіційно працевлаштовуватись у країні.

Українці мають право отримувати фінансову допомогу у межах національної системи соцзабезпечення та захисту населення.

Болгарія

Кількість переселенців : 84,5 тис. (станом на 5 липня).

Кількість офіційно зареєстрованих українців : 119,5 тис.

Українці в Болгарії можуть набути статусу тимчасового захисту на один рік з можливістю продовження. Він передбачає дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та житла, відкриття банківських рахунків щодо проведення базових операцій. Для цього треба зареєструватися та отримати відповідний документ.

Після того, як громадянин України зареєструвався за місцем проживання, він може звернутися із заявою для виплати допомоги.

Яку допомогу українцям виплачує уряд Болгарії:

  • Одноразова допомога у розмірі до 375 левів (5,7 тис. грн.).
  • Одноразова цільова виплата на видачу ідентифікаційної картки — до 75 левів (1,1 тис. грн), проте сума може коливатися.
  • Щомісячна допомога для людей, доходи яких нижчі від індивідуально визначеного мінімального доходу.
  • Допомога на опалення — надається на п'ять місяців протягом опалювального сезону, подати документи можна з 1 липня до 31 жовтня.

Отримувачі тимчасового захисту мають повний доступ до національного ринку праці нарівні з місцевими жителями.

Молдова

Кількість переселенців: 83,8 тис. (станом на 5 липня).

Можна легально залишатися на території Молдови до кінця дії надзвичайного стану (його ввели через початок повномасштабної війни в Україні 24 лютого та 23 червня продовжили ще на 45 днів) плюс 90 днів після його закінчення.

Будь-коли протягом цього періоду подати документи на отримання статусу біженця. Це також можна зробити безпосередньо при в'їзді в країну в усній формі, а потім звернутися до Бюро міграції та притулку або до відділення поліції, і там заповнити письмову форму. Процес надання статусу біженця може тривати до пів року.

Крім цього, можна подати документи на отримання посвідки на проживання в Республіці Молдова (permis de ședere în Republica Moldova). Особливо просто це зробити тим, хто вже працевлаштований на території країни.

При в'їзді в Молдову можна отримати державний ідентифікаційний код IDNP, за яким далі відбувається реєстрація людини. Проте, як наголошує Приходько, більше українців у Молдові вважають за краще не реєструватися за ідентифікаційним кодом, а просто перебувають на території держави як іноземні громадяни в період дії НП.

При отриманні статусу біженця виплати становлять 45 євро. Зі статусом тимчасового захисту українці не можуть розраховувати на матеріальну допомогу з боку держави. Проте вони можуть претендувати на виплати управління верховного комісара ООН у справах біженців. Кожен член сім'ї, який перебуває у Молдові, може отримати допомогу у розмірі 2,2 тис. молдовських лей (3,4 тис. грн) на місяць. Для отримання платежів кожна сім'я отримує спеціальну банківську картку maib.

Громадяни України мають право працювати на території Молдови без набуття права на тимчасове перебування з метою трудової діяльності, а лише на підставі індивідуального трудового договору.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#056 #Днепр #новини Дніпро #Дніпро #новости Днепр #новини Україна #Європа
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...