• Головна
  • Небезпечний додаток: як в Україні водії продовжують несвідомо “шпигувати” на користь рф
18:00, 1 грудня 2022 р.

Небезпечний додаток: як в Україні водії продовжують несвідомо “шпигувати” на користь рф

Небезпечний додаток: як в Україні водії продовжують несвідомо “шпигувати” на користь рф

Триває двісті вісімдесят перша доба російського широкомасштабного вторгнення. Проти країни агресоки запроваджують санкції майже по усьому світу. Прикро те, що навіть на території України продовжують діяти компанії з рф. Гроші, які отримують ці компанії повертаються зброєю в Україну, а ще гірший варіант - є допомогою в шпигуванні. Одним із таких додатків користується 15% водіїв в Україні. Таким чином вони несвідомо “шпигують” на користь рф. Не дивлячись на малий відсоток - цього достатньо щоб отримати необхідну ворогу інформацію. 

Редакція розкаже які додатки краще видалити зі своїх гаджетів, а ЗСУ вже зробить те саме з русньою. 

Від початку широкомасштабного вторгнення російські ресурси і програмне забезпечення почали блокувати. Подібне блокування можливо обійти за допомогою VPN. За допомогою цього в Україні продовжують налаштовувати та користуватись російськими додатками «2-GIS» та «Яндекс Карты и Навигатор». Вони ж продовжують знаходитись під контролем уряду країни-агресора.

Через ці додатки російський уряд в онлайн режимі отримує інформацію про ситуацію на українських дорогах, проїзд військової техніки та навіть входи й виходи до будь-якого будинку. Для цього їм не потрібна армія шпигунів, адже цю інформацію збирають та передають тисячі наших водіїв. 

Відсоток користувачів цих додатків дослідили у Громадській спілці «Асоціація відповідальних перевізників». За їх даними він складає 15%, а це кожен сьомий водій в Україні. Об’єднання перевізників неодноразово зверталось до РНБОУ, МВС та СБУ аби їх роботу було заблоковано на території України, однак, крім листів на адресу магазинів мобільних додатків дії відповідних структур поки не йдуть.

Чому ці додатки належать саме російському уряду?

російські автонавігатори «2-GIS» та «Яндекс Карти і Навігатор», попри санкції та тотальне вигнання з України російського бізнесу, досі є доступними для завантаження та активно використовуються через VPN. Застосунки отримують та можуть передати безліч інформації про українські міста, включаючи об’єкти критичної інфраструктури, переміщення військових чи місця скупчення людей. Водій може навіть не знати, що став шпигуном – щоб передати інформацію йому просто потрібно проїхати повз ці об’єкти з увімкненим навігатором. За даними «Асоціації відповідальних перевізників», найбільше російських додатків встановлено у телефонах автомобілістів у Харкові, Одесі чи Дніпрі. Таких користувачів там від 42% до 58%. 

Небезпечний додаток: як в Україні водії продовжують несвідомо “шпигувати” на користь рф, фото-1

Власники застосунків не приховують своє російське коріння. З App Store та Google Play на сторінці додатка «2-GIS карти і навігатор офлайн» раніше можна було дізнатись, що розробником додатка є зареєстрована в ОАЕ компанія Urbi Gulf FZ-LLC. Зараз він недоступний для завантаження, але лише в Україні. За кордоном таких обмежень немає, так само в нашій країні їм можна користуватись через VPN. У Політиці конфіденційності, яка є у вільному доступі, вказано, що обробку персональних даних здійснює кіпрська компанія 2GIS LOCAL SEARCH LIMITED. Її основні бенефіціари, за даними “Асоціації відповідальних перевізників” – громадянин росії Олександр Сисоєв та державний сбербанк росії. Окрім цього, головний офіс компанії ТОВ “ДубльГіс”, що надає право безкоштовно користуватись 2-GIS, розташований в російському в новосибірську. У червні 2020 року 72% акцій компанії-виробника застосунку придбав той самий Сбербанк, ще 3% її акцій належить ТОВ «О2О Холдинг» — спільному підприємству «Сбербанку» і Mail.ru Group. Є навіть сайт https://2gis.ua/kyiv, де збирають інформацію про розташування організацій, висотність будівель та входи і виходи з них. «Яндекс Карти і Навігатор» – давно відомий в Україні. В Політиці конфіденційності зазначено, що розпорядником персональних даних є зареєстроване в РФ ТОВ «Яндекс». Вона теж опосередковано належить «Сербанку росії». 

Yandex та 2GIS включені до Реєстру організаторів розповсюдження інформації в мережі Інтернет та відповідно до Федерального закону рф «Про інформацію» мають не тільки зберігати відомості про користувачів та їх реєстраційні дані, але й передавати всі отримані дані по запиту підрозділам Федеральної служби безпеки рф. Це значить, що будь-яка інформація, яку «побачить» навігатор, вже через кілька хвилин можуть вивчати військові країни-агресора. Особливо це небезпечно в тому випадку, коли російськими навігатором користуються, волонтери, що їздять на передову, військові, чи працівник критичної інфраструктури. Ще гостріше питання такої розвідувальної інформації, постало у зв’язку з використанням рф дронів камікадзе, що як і автонавігатор рухаються за заздалегідь встановленим маршрутом.

Що робити в такій ситуації?

Використання російських навігаторів в Україні – питання життя і безпеки. Регулярні ракетні обстріли та застосування дронів камікадзе, означає те, що ворог постійно шукає нові цілі та об’єкти для ураження, йому вкрай цікаво які шляхи й мости є більш завантаженими, куди їздить на роботу військовослужбовець, а куди головний інженер ТЕЦ. Тому питання негайного припинення використання російських мобільних застосунків шпигунів це питання безпеки кожного українця.

«Асоціація відповідальних перевізників» звернулась до правоохоронних органів з проханням вплинути на ситуацію та заборонити в Україні роботу російських агрегаторів. І вже вдруге – до РНБО. Однак, поки реакції немає. Міністерство цифрової трансформації у кінці вересня проінформувало «Асоціацію автомобільних перевізників» про своє звернення до корпорацій Google та Apple посприяти вирішенню проблеми та заборонити мобільні додатки. Однак ситуація не змінилась – «2-GIS» та «Яндекс Карти і Навігатор» можна завантажити без проблем та користуватись ними через сервіси VPN. Причини умовної бездіяльності влади, як правові так і суто технічні. Тому на практиці проблема досі не вирішена. Наприклад, російські компанії, навіть ті щодо яких вже застосовано санкції, активно уникають їх шляхом залучення юридичних осіб посередників. Технічно, попри блокування доступу до відповідних серверів, VPN сервіси дозволяють обходити обмеження – і понад 15% водіїв в Україні свідомо чи ні це роблять.

Причина такої суїцидальної прихильності українських водіїв до російських автонавігаторів можна пояснити тільки недостатньої інформації та нерозумінням того, що за їх маршрутом у Яндексі завтра може летіти “російський шахід”.

Тому окрім дій Уряду, потрібно краще інформувати водіїв про те, до чого може призвести користування російськими навігаторами. Служби таксі, та кур’єрської доставки також можуть посприяти цьому процесу. Наприклад, Uklon не надає доступу до російських застосунків, таких як Яндекс (Yandex), 2GIS, CityGuide та Navitel під час здійснення замовлень. Тож водіям, які співпрацюють з Uklon, пропонують ознайомитися в налаштуваннях Uklon Driver з альтернативними навігаторами для роботи, або ж завантажити аналог. 

Аби кардинально змінити ситуацію, вимог зі сторони бізнесу недостатньо – потрібна синергія зусиль з державних органів та суспільства. Українські водії мають зрозуміти ризик, який несе використання російських навігаторів та видалити їх. Якщо більшість споживачів відмовляються від цих програм, це дозволить мінімізувати шкоду від них та зміцнити безпеку країни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#військовий стан #Дніпро #Україна #056 #СТОЇМО #ЗупинимоОкупантів #Мелітополь
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...