• Головна
  • Загроза застосування кремлем тактичної ядерної зброї: по Україні вже випустили «імітатор боєголовки»
09:30, 2 грудня 2022 р.

Загроза застосування кремлем тактичної ядерної зброї: по Україні вже випустили «імітатор боєголовки»

Загроза застосування кремлем тактичної ядерної зброї: по Україні вже випустили «імітатор боєголовки»

У ЗМІ поширюється інформація, що під час масованого ракетного обстрілу 15 листопада Повітряними силами України була збита крилата ракета Х-55, де замість бойової частини був «прикручений» блок, який виступав імітатором ядерної бойової частини. 

ВВС News Україна попередньо підтвердила інформацію про використання росією таких ракет, передає редакція.

Однак речник командування Повітряних сил ЗСУ заявив, що підтвердити або спростувати використання росією крилатої ракети з імітатором ядерної боєголовки під час атаки на Україну поки не можна та закликав дочекатися висновків експертів.

В 1980-х роках у СРСР був створений ряд ракет, що можуть нести ядерний заряд для запуску зі стратегічних бомбардувальників Ту-95СМ і Ту-160 (Х-55, Х-102), які згодом модифікували в «неядерні» (Х-555, Х-101). Ракета Х-55 здатна нести на собі боєголовку у 350 кілотонн з радіусом ураження до 15 км. Для порівняння, атомна бомба, скинута на Хіросіму 1945 року, яка забрала життя 146 тис. людей, мала потужність 15 кілотонн. За даними американської розвідки, росія має близько 2 000 одиниць тактичної ядерної зброї, розміщеної на різних типах ракет від тих, які зазвичай використовують для доставки звичайних вибухових речовин – до таких, як крилаті ракети та артилерійські снаряди.

Яка ж причина змушує росію відстрілювати свої «ядерні» ракети без ядерної боєголовки?

Військові експерти виявили кілька таких причин.

По-перше, це пов’язується з дефіцитом крилатих авіаційних ракет для виконання команди кремля щодо масованих повітряних атак української інфраструктури. 

Британська розвідка припускає, що росія вимушено знімає ядерні боєголовки зі старих крилатих ракет і завдає цими носіями ударів по Україні. Х-55 спочатку розроблялась саме як носій ядерної боєголовки (т.зв. спецБЧ), яка конструктивно відрізняється від звичайної. Саме тому замінити ядерну боєголовку на звичайну боєголовку в Х-55 немає технічної можливості. В такому варіанті російські військові були змушені застосувати для удару Х-55 із порожньою «болванкою». 

Оприлюднені міністром оборони України О.Резніковим дані свідчать, що у росії практично не залишилось «Іскандерів» (усього 13% від початкової кількості) та «Калібрів» (37%), проте росіяни використали лише половину арсеналу ракет Х-101 і Х-555. Російські війська навіть вимушені використовувати у війні проти України ракети комплексу «Луна-М», взятого на озброєння СРСР ще 1964 року, відхилення від цілі яких становить 700 метрів. Виснаження російських запасів ракет великої дальності, крім інформації української та західних розвідок, підтверджується й особливостями ракетних атак росіян, які перестали бити високоточними ракетами по казармах і по військових об’єктах. 

По-друге, експерти припускають, що ракета не призначалася безпосередньо для удару, а могла бути використана у якості приманки як додатковий засіб для виснаження засобів української протиракетної оборони. Запуском «болванок» росія намагалася перевантажити українську протиповітряну оборону, щоб комплекси ППО не змогли одночасно збити таку кількість повітряних цілей і «пропустити» справді небезпечні ракети.

По-третє, не виключено, що москва спеціально використала таку ракету, щоб перевірити реакцію світової спільноти на те, що фактично був застосований носій ядерного боєзапасу, але в без’ядерному варіанті. Це певний сигнал путіна Західним країнам, що у разі подальшої допомоги Києву кремль готовий до застосування тактичної ядерної зброї. Адже у разі продовження визволення окупованих українських територій, використання малого ядерного боєприпасу цілковито відповідатиме російській військовій доктрині, звичайно, у розумінні кремля. Недарма незадовго до вторгнення в Україну путін привів ядерні сили росії в «особливу бойову готовність», провів резонансні ядерні навчання, а нещодавно заявив про готовність використати всі доступні засоби для захисту, «якщо територіальна цілісність нашої країни опиниться під загрозою». Керівниця програми міжнародної безпеки аналітичного центру Chatham House Патриція Льюїс припускає, що росія з більшою ймовірністю може використати проти України тактичну зброю, оскільки не вважає це перетином «великої ядерної межі». Колишній голова Об’єднаного командування ЗС Великої Британії генерал Річард Берронс вважає, що плани москви на окуповані території України підвищують ризик російського тактичного ядерного удару. 

Підсумовуючи, можна стверджувати, що на фоні бажання перехилити чашу терезів на свою користь, загроза застосування кремлем тактичної ядерної зброї залишається високою. США та Європа не мають допустити такого сценарію, але не ціною поступок кремлю. Навпаки, Захід має гарантувати довготермінову підтримку України та наголосити на наслідках, які ядерна ескалація несе для росії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#військовий стан #Дніпро #Україна #056 #СТОЇМО #ЗупинимоОкупантів #Мелітополь
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...