13:00, 15 грудня 2022 р.
«Контрабанда зброї» в Україні: чому росія поширює про це фейки
росія розпочала дезінформаційну кампанію проти України, Європейського Союзу та НАТО про начебто «контрабанду» зброї, яку поставляють союзники, передає редакція.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України зазначають, що порядок контролю за переміщенням обладнання, що постачається з використанням Європейського фонду миру (European Peace Facility), забезпечується під час всього процесу постачання та після його завершення у співробітництві зі Збройними силами України. Звичайно, цей процес прозорий, наскільки це дозволяє поточна ситуація. Адже зброя, яка постачається в Україну, є потенційною ціллю для ворожих дій з боку російського агресора. Тому оперативні деталі щодо постачання такого обладнання не коментуються. Але відповідна інформація про суть поставок, які здійснюються завдяки фондам ЄС, відображена у рішеннях Ради ЄС.
Як заявив 14 грудня під час брифінгу речник Пентагону генерал Патрік Райдер, Сполучені Штати не отримали жодних підтверджень, що Західна зброя, надана Україні як оборонна допомога, могла бути перенаправлена до третіх країн. Речник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Петер Стано 14 грудня підтвердив, що в ЄС вважають інформацію щодо «контрабанди зброї» з України масованою пропагандою рф. Поліцейська служба Європейського Союзу (Європол) повідомила, що не має доказів контрабанди зброї з України та тісно співпрацює з українською стороною, щоб запобігти цій проблемі.
Також в Україні хочуть створити хаб, щоб краще інформувати про використання наданої зброї. З цією метою Верховна Рада України проголосувала за постанову №7563 про утворення Тимчасової спеціальної комісії з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану.
Чому росія так наполегливо поширює фейкові новини про нецільове використання зброї, наданої Україні?
Поширюючи фейки про контрабанду, країна-агресор хоче зірвати постачання Західної зброї, що відіграє вирішальну роль у звільненні території України, намагаючись змінити на свою користь ситуацію на фронті.
Таким чином, кремль намагається відволікти увагу світової спільноти від фактів контрабанди та нецільового використання зброї самою росією. Підтвердженням є наполегливість кремля щодо обміну російського посередника нелегальною торгівлею зброєю В.Бута.
Хоча під час військових парадів та демонстративних випробувань нових зразків військової техніки та зброї російські експерти підкреслюють, що «аналогов нет», експертний аналіз доводить протилежне.
Наприклад, аналіз уламків ракети 9М727, що застосовується з початку війни проти інфраструктурних об’єктів в Україні, зроблений спеціалістами Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), довів, що комп’ютер ракети майже повністю зібраний з американської мікроелектроніки. А гіперзвукова ракета «Кинджал», якою російські пропагандисти лякають НАТО, є повітряною модифікацією 9М727, і також складається з американських компонентів. Комп’ютери російського зенітно-ракетного комплексу ТОР-2М, «Іскандер-М», ракет «Калібр» та Х-101 містять осцилятор (прилад для стабілізації напруги) британського виробництва.
У звіті RUSI зазначається, що російський десантний літак Іл-76 містить 80 імпортних компонентів, які рф не виготовляє, а робота навігаційної системи «ГЛОНАСС», яку використовують для наведення ракет, цілковито залежить від імпортних мікросхем.
Радіостанції «Акведук» містять компоненти зі США, Нідерландів, Кореї та Японії, безпілотник «Орлан» – GPS-модуль швейцарської компанії U-blox, стартер-генератор американської Texas Instruments Incorporated та польотний контролер франко-італійської STMicroelectronics.
Рф залучає до контрабандних схем своїх союзників (Іран, Індія) та активно використовує можливості злочинного світу, який здійснює незаконний обіг зброї.
На російському «чорному ринку» контрабандної зброї в росії перебуває від 5 до 20 млн. одиниць різної вогнепальної зброї, здебільшого вкраденої з військових складів. Клієнтами нелегального ринку зброї в росії є кримінальні угруповання та терористичні організації. Останнім часом джерелом нелегальної зброї та боєприпасів стали російські військові в Україні та бойовики з непідконтрольних районів Донецької та Луганської областей.
Як побороти російську контрабанду технологій та зброї?
Фактичне перекриття США та ЄС після 24 лютого каналів контрабанди спричинило, що Західний світ опинився перед безпрецедентною загрозою нелегального експорту технологій та зброї до рф.
Щоб її побороти, необхідно суттєво посилити контроль на вразливих напрямках, а саме:
Сформувати вичерпний список Західних технологій, які агресор використовує у військовій техніці. У цьому Західним партнерам може допомогти Україна, де окупанти залишають військову техніку.
Необхідно посилити контроль за продажем чутливої електроніки, виробленої третіми країнами з використанням західних технологій, і запровадити механізм відстеження товару навіть після його експорту.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:27
Вчора
17:41
Вчора
12:33
3 грудня
live comments feed...