12:41, 9 листопада
Тутанхамона поховали в чужій масці
Як стверджує команда науковців з Йоркського університету (Велика Британія), отвори у вухах маски вказують на те, що насправді вона призначалася для жінки або дитини високого статусу. Можливо, для мачухи фараона Тутанхамона – цариці Нефертіті, тіло якої так і не знайшли.
Дослідники припустили, що раптова смерть Тутанхамона у віці 18 років змусила пристосувати до його обличчя маску, яку виготовили не для нього.
Цю маску не створювали для дорослого чоловіка-фараона, до того ж вона вироблена з іншого золота, ніж інші реліквії Тутанхамона, зауважила професорка Джоанн Флетчер.
Її команда дійшла цих висновків після повторного вивчення історичних записів розкопок 1922 року. Увагу Джоан Флетчер привернув, зокрема, документ, в якому було написано: «Не береться до уваги, що на масці явно проколоті вуха». Хоча фараони носили сережки, отвори для них, як правило, не переносили на посмертну маску.
Ідею про те, що ця маска не призначалася для Тутанхамона, першим висловив у 2015 році єгиптолог Ніколас Рівз. На його думку, цей золотий артефакт виготовили для цариці Нефертіті – мачухи молодого фараона, гробниця якої досі не виявлена.
1922 року британський археолог Говард Картер знайшов маску в розкішній гробниці Тутанхамона в Долині царів на західному березі річки Ніл. Археологів тоді здивувало, що розміри поховання були значно менші за ті, які мали б бути у гробниці фараона. Маска Тутанхамона мала широкий комір із напівкоштовного каміння та була прикрашена кольоровими бусинами. Також до маски приробили накладну золоту бороду.
Посмертні маски виготовляли як для фараонів, так і для звичайних людей. Проте маски фараонів робили із золота або срібла, а простих людей – із дерева або глини. Ці маски, за переконанням стародавніх єгиптян, допомагали душі померлого повернутися в тіло, де його мав судити бог Анубіс.
Знамениті фараони, такі як Аменхотеп III та Рамзес II, теж були поховані в посмертних масках. Проте на них не були проколоті вуха, розповіло видання Daily Mail.
Професорка Флетчер припустила, що ця деталь на масці молодого фараона свідчить про поспішність його поховання. На це, до речі, вказує й доведений факт, що фарба на стіні гробниці Тутанхамона не висохла до того, як її запечатали.
Фараон Тутанхамон зійшов на єгипетський престол у віці дев’яти років і правив у 1332-1323 рр. до нашої ери. На думку вчених, він страждав від проблем зі здоров’ям через інцестуальний зв’язок його батька Ехнатона зі своєю сестрою, яка народила йому хлопчика-фараона.
Дослідники стверджують, що в Тутанхамона була клишоногість, вовча паща, захворювання кісток та сколіоз. Деякі експерти підозрюють, що його вбили, тоді як інші запевняють, що передчасна смерть правителя пов’язана із проблемами зі здоров’ям.
Інформує 50plus.com.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
13:55
9 грудня
12:14
9 грудня
22:22
7 грудня
live comments feed...