12:16, 19 грудня 2024 р.
Дослідження - якими є Польща і поляки в оцінках українців
На замовлення польського Центру Мєрошевського українська студія Info Sapiens провела в першій половині листопада цього року дослідження, під час якого запитувала в українців з різних куточків країни, окрім Криму, Севастополя та інших тимчасово окупованих Росією територій, про їхнє ставлення до Польщі та поляків. Про результати опитування «Польща і поляки очима українців» написало польське видання Rzeczpospolita, інформує Комерсант український.
Настрої українців стають прагматичними, а оцінки нейтральними
34 відсотки українців не бачать серйозних проблем у відносинах з Польщею, але більше половини опитаних такі проблеми помічають.
По-перше, це блокада кордону та зернова криза (26%) та більш загальні економічні проблеми (3%) – мається на увазі подібність ринків, конкуренція особливо в аграрному секторі. Тобто 29% респондентів звернули увагу на економічні проблемні питання.
Щодо інших вузьких місць у взаєминах України та Польщі, то це проблема Волинської трагедії (19%), постать Степана Бандери та територіальні суперечки (6 відсотків). Загалом історичні питання згадуються як проблемні у чверті усіх відповідей. Ну, і погане ставлення до українців та біженців помітили 4 відсотки опитаних.
При цьому кількість респондентів, які займають негативну позицію, залишається невеликою: лише 2 відсотки мають погану думку про поляків, у 2023 році це був 1 відсоток, а два роки тому таких відповідей взагалі не було. Проте зростає група нейтральних думок: з 15% у 2022 році до 53% зараз.
У Центрі Мєрошевського констатують, що настрої українців стають прагматичними.
На сьогодні більшість респондентів сприймають поляків як сусідів (70%), що є нейтральним порівняно з такими термінами, як союзники, друзі та брати (31, 20 та 5% відповідно). Незмінно респонденти вказують на добросусідство як на бажану форму польсько-українських відносин у майбутньому (49 відсотків у 2024 році, 51% – у 2023 році та 40% – у 2022 році.
Що ж впливає на зміни в оцінках українців
Передусім, відгук в серцях та думках українців – до того ж, доволі негативний – мали протести польських фермерів на кордоні. Тим більше, що з польського боку бракувало стратегічної комунікації.
Як пояснює д-р Агнешка Бриц з Університету Миколи Коперника в Торуні, “для Польщі це питання мало суто політичний вимір, а для українців – це більше про гідність”.
“Вони витлумачили викидання зерна з вагонів, як неповагу до їхньої кровної праці. Більше того, це шокуюча асоціація, оскільки живою травмою українського суспільства є Великий голод. Оскільки українці не змогли знайти раціонального пояснення такому феномену, як викидання зерна, відкрилися двері для теорій змови. Пам’ятаймо, що росіяни чудово їх поширюють”, – наголосила д-р Агнешка Бриц.
За словами колишнього Посла Польщі в Україні Бартоша Ціхоцького, місцеве Міністерство агрополітики упустило момент, коли безумовне відкриття ринку ЄС для товарів і послуг з України викликало обурення аграріїв і перевізників, які борються за виживання в кризу.
“Попередній владі, як і нинішній, не вистачило сміливості серйозно поговорити з аграріями та перевізниками, українці це бачили. Ми, у свою чергу, бачимо проблему у відсутності реакції України на секвестр польських компаній на місцевому ринку, а також поведінку українських компаній і біженців у Польщі”, – зазначає Бартош Ціхоцький.
Росіяни ж намагаються посварити поляків та українців
Російські пропагандисти завжди готові роздмухати дражливу тему чи то з зерном, чи то з історичною спадщиною, чи то з начебто намірами Польщі приєднати частину України. На думки українців це також певною мірою впливає.
Приміром, Центр Мєрошевського запитав українців, що вони думають про те, що Польща хоче окупувати Західну Україну.
Як виявилось, 60 відсотків вважають, що це явна брехня, але 30 відсотків припускають, що щось таке може й бути. А 4% сприймає подібне твердження як істинне.
До 20 відсотків – з 6% у 2022 році та 11% у 2023 році – зросла кількість респондентів, які, відповідаючи на запитання, чому Польща допомагає Україні, обрали варіант: «Вважає частину земель своїми».
Правда, радує те, що у переважної більшості українців є інші пояснення: допомогу Польщі вони аргументують тим, що поляки вважають Росію своїм ворогом і відчувають загрозу з її боку, а також співчуттям і добрими стосунками з сусідом.
Учасників опитування також запитали, яка європейська країна найбільше допомогла Україні у військовому та гуманітарному плані. Відповідно 34% українців назвали Велику Британію, на другому місці опинилася Німеччина (29%), а третє місце посіла Польща (23%). Для порівняння: далі йде Франція з оцінкою допомоги у 3%.
Інформує komersant.info
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
22:04
14 січня
21:20
14 січня
ТОП новини
live comments feed...