• Головна
  • Що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю
11:30, 29 квітня 2023 р.

Що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю

Що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю

26 квітня відбулася довгоочікувана телефонна розмова Президента України В. Зеленського з головою Китаю Сі Цзіньпіном, перша від початку повномасштабного вторгнення росії. Зеленський назвав діалог із китайським очільником тривалим і змістовним, утім деталей розмови не повідомив.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО України розповіли, що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю. 

Оприлюдненим результатом перемовин стало призначення посла України в Китаї та відрядження спеціального представника китайського уряду у справах Євразії в Україну та інші країни для проведення поглибленого спілкування з усіма сторонами щодо політичного врегулювання кризи.

Що може стояти за сухими рядками офіційних повідомлень?  

Що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю, фото-1

Вочевидь, що у своїй оцінці нинішньої війни Китай набагато ближчий до росії, а Україну сприймає як союзника США. І не дивно, що «мирна» ініціатива Сі просувається в кремлівському руслі започаткування українсько-російських перемовин на умовах територіальних поступок. Тому, не виключається, що рішення піти на контакт із Києвом є результатом домовленостей путіна з СІ запобігти початку активної фази українського контрнаступу та нав’язати переговори для замороження існуючого розкладу сил на фронті.  

З іншого боку, Сі Цзіньпін використав попередню поїздку до москви як привід посилити за рахунок росії сферу свого впливу в контексті економічного протистояння зі США. І поки путін сподівається отримати потужного союзника в боротьбі з колективним Заходом, який допоможе виграти війну в Україні, Китай отримав згоду на юанізацію торговельних відносин і принизливу роль росії в якості сировинного придатку та політичного інструменту Китаю у його протистоянні зі США. Водночас кремлю було відмовлено в офіційній допомозі у військовій сфері.

Що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю, фото-2

Тож Китай розігрує велику політичну карту і хоче завершення війни в Україні за власним планом. Тому, є всі підстави прогнозувати, що Пекін і надалі імітуватиме миротворчу роль без жодних конкретних мирних пропозицій, крім закликів до припинення вогню на умовах путіна. Пекін підтвердив своє бачення закінчення війни ще в лютому 2023 року, коли оприлюднив «план врегулювання конфлікту», де закликав до припинення вогню та переговорів, але без виведення російських військ. А 21 квітня, начебто всупереч офіційній позиції Китаю, китайський посол у Франції Лу Шає висловив сумнів щодо статусу окупованого росією Криму та заявив, що колишні радянські країни нібито «не мають чинного статусу в міжнародному праві». Звісно ж, таке бачення закінчення війни відрізняється від позиції України. Цікаво, що реагуючи на шквал критики, посольство КНР у Франції видалило стенограму інтерв’ю зі свого сайту і заявило, що слова посла є його «особистими поглядами, які не варто інтерпретувати надмірно».

Що робити Україні?

По-перше, залишаються сподівання, що Китай все ж таки не залишиться формальним миротворцем, адже результати перемовин та обговорення Сі цієї теми з Е. Макроном дають оптимістичні прогнози, що Пекін може взяти дійсну участь у миротворчій місії щодо України. З високою вірогідністю можна стверджувати, що у найближчій перспективі про жодні прямі мирні переговори не йтиметься. Терміни початку потенційного переговорного процесу визначатимуться успіхом майбутнього контрнаступу ЗСУ та остаточним виснаженням російських військ, що створить необхідні Україні важелі впливу з позиції сили. І тоді Франція та Китай можуть стати головними посередниками у визначенні умов припинення війни.

По-друге, прагматична двозначна політика Сі Цзіньпіна доводить, що через своє протистояння зі США Китай не стане на український бік, але зараз йому не вигідно вплутуватися у конфлікт і на боці росії. Тому, принаймні на найближчу перспективу, формально миротворча позиція Пекіна збережеться і надалі.

Що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю, фото-3

Щодо цього українська дипломатія має налагоджувати взаємовигідний діалог із Китаєм, ретельно пояснювати нашу позицію та наші інтереси, але в жодному разі не ставитися до Пекіна як до ворога. Тим паче, у розмові з Президентом України лідер КНР фактично відкинув скандальні заяви посла Китаю у Франції, підтвердив повагу до суверенітету і територіальної цілісності України та готовність просувати взаємовигідну співпрацю між двома країнами.

Тому, варто прийняти спецпосланця Сі на вищому рівні й довести йому бачення Києвом справедливого миру у відповідності до норм міжнародного права, Статуту ООН і загальнолюдських цінностей. Дуже важливо, щоб до перемовин із Лу Шає долучилися лідери ключових західних країн. Адже в ЄС привітали телефонну розмову між Зеленським та Сі Цзіньпіном, очікуючи, що Китай використає свій вплив на росію для закінчення війни.

Що довела телефонна розмова лідерів України та Китаю, фото-4

Безумовно, сам факт розмови лідерів означає, що Китай зробив певний крок від декларації участі в українській миротворчій місії до реалізації задумів. Проте зазначені наміри не варто переоцінювати і чекати негайних позитивних результатів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#військовий стан #Дніпро #Україна #056 #СТОЇМО #ЗупинимоОкупантів #Мелітополь
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...