11:37, 6 липня 2023 р.
Активні бойові дії тривають: що відбувається на фронті зараз
Після кількох місяців підготовки та планування українські війська з 4 червня розпочали бойові операції на Півдні та Сході, які продовжили серію наступальних акцій під Бахмутом і на бєлгородщині.
У Центрі протидії дезінформації проаналізували як стратегію наступу ЗСУ оцінюють Західні військові та що відбувається на фронті зараз.
З використанням отриманих від західних партнерів танків Leopard та Challenger 2, бойових машин піхоти Marder 1 та Bradley і самохідних гаубиць, українські Сили оборони активізувалися на флангах Бахмута, зумівши за лічені дні звести нанівець кількамісячне просування ворога. А в перших числах червня українські війська розпочали наступальні дії і в південній операційній зоні, звільнивши більше 130 квадратних кілометрів території. Намагаючись зірвати контрнаступ та знизити моральний дух українців, у ніч на 6 червня окупанти підірвали греблю Каховської гідроелектростанції, щоб зробити Дніпро непрохідною перепоною для українського контрнаступу. Але розрахунок росіян виявився хибним – вода знищила численні російські позиції на південному березі річки.
Не дивно, що російська пропаганда розгорнула масштабну інформаційну спецоперацію з нівелювання та дискредитації контрнаступу українських військ. Основним наративом кремлівських пропагандистів є твердження, що ситуація зайшла у глухий кут і Україна не зможе повернути більшу частину своїх територій. До коментування бойових дій росіянами долучено роту російських «воєнкорів» та «експертів», які жодного дня не служили в армії, але намагаються створити у свідомості російської аудиторії красиву картинку провалу українського наступу.
Водночас оцінки ситуації в Україні незалежних західних військових, які мають практичний досвід бойових дій у Сирії, Лівії чи Афганістані, свідчать про інше.
Так, головнокомандувач Збройних сил Великої Британії Т. Радакін рішуче відкидає російські закиди щодо повільного просування українських військових і наголошує, що стратегія України на цьому етапі полягає в руйнуванні оборонної лінії російських окупантів шляхом «виснаження, розтягування та завдання ударів». До того ж, англійський головнокомандувач впевнений, що російська армія втратила в Україні майже половину своєї боєздатності й зараз настільки слабка, що не має сил для власного контрнаступу.
Міністр оборони Великої Британії Б. Воллес запевнив, що у рамках літньої кампанії контрнаступу Україна вже звільнила більше території, ніж росія захопила за весь зимовий наступ.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що контрнаступ ЗСУ наразі перебуває на початковому етапі й основні події відбуватимуться впродовж найближчих тижнів і місяців.
Військові експерти американського інституту вивчення війни (ISW) впевнені, що «повільні та поступові кампанії» блокування районів концентрації росіян на східному березі Херсонської області та обмежені наземні атаки на західному березі змусять росіян у середині листопада остаточно відійти з правого берега.
Глава Військового комітету НАТО адмірал Р. Бауер переконаний, що хід українського контрнаступу заслуговує на похвалу і закликає утриматися від критики темпів просування українських військ. Він зазначив, що «Україна має кращу підготовку і набагато вищий моральний дух та мотивацію, ніж росія».
Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США М. Міллі заявив, що українські контрнаступальні операції наразі рухаються повільніше з тактичних міркувань, однак Сили оборони просуваються впевнено і цілеспрямовано.
Американський генерал і колишній директор Центрального розвідувального управління Д. Петреус пояснив, що контрнаступ знаходиться на початковому етапі, але ЗСУ за підтримки західних союзників здатні подолати оборонні укріплення, які росіяни готували місяцями.
Загалом, у західному медійному та експертному середовищі очікують, що просування українських військ буде повільнішим і смертоноснішим, ніж торік під час звільнення Харківщини та правобережжя Херсонщини.
Отже, можна стверджувати, що контрнаступ Збройних сил України йде за планом і ще не розпочався в повному обсязі. Українською стороною ще не були задіяні основні військові резерви, зокрема навчені на Заході та оснащені сучасними танками і бронемашинами НАТО бригади. Тому, головний удар ще попереду. На цьому етапі контрнаступу головним завданням Сил оборони є максимальне знищення живої сили, техніки, складів пального, боєкомплекту, командних пунктів, артилерії та сил ППО російської армії. Наразі українські війська перехопили у противника стратегічну ініціативу та ведуть наступ широким фронтом на всіх напрямках, зокрема флангами навколо Бахмута. Фактично, за останні кілька тижнів Україна зайняла більше позицій, ніж росія за останній рік, а втрати росіян у 8-10 перевищують українські. Проте, як вважає головнокомандувач ЗСУ В. Залужний, для швидшого просування контрнаступу українському війську потрібно більше зброї, зокрема винищувачі F-16.
Що відбувається на фронті зараз
Активні бойові дії тривають на фронті, протяжністю понад 1200 км. Від початку літа Сили оборони України повернули контроль над майже 160 км².
Сили оборони України поступово просуваються на кількох напрямках (Бахмут, Приазов’я), долаючи сильний спротив ворога.
На окремих ділянках українські війська тримають оборону проти спроб росіян наступати.
Теперішня наступальна операція – складніша за всі попередні. Адже вже немає ефекту несподіванки як на Харківщині, немає змоги ізолювати вороже угруповання як на правобережній Херсонщині. Тому цей наступ потребує більших зусиль та ресурсів.
Фактично триває лише перший етап операції – прорив передових добре укріплених ворожих позицій. Після його завершення просування українських військ буде значно швидшим. Основні українські сили ще не введені в бій та чекають на свій час.
Посилення західної військової допомоги здатне істотно допомогти Україні у визволенні територій від російської окупації.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:27
5 грудня
17:41
5 грудня
16:55
5 грудня
12:33
3 грудня
live comments feed...